Foto: Pressbild
Dan RosenholmFoto: Daniel Iskander/Arkiv

Lokalt motstånd mot förslag att legalisera incest

Liberalernas kommunalråd Dan Rosenholm säger klart nej förslagen från Liberalernas Ungdomsförbund om att legalisera incest och nekrofili: - Incest och nekrofili är lagbrott och ska så förbli, skriver Rosenholm i en tweet till märsta.nu

Under söndagen avslöjades att Liberalernas ungdomsförbund vill jobba för en legalisering av nekrofili och incest. Man ansåg att det inte var samhällets uppgift att moralisera. Konkret innebar det att syskon över 15 år ska få ha sex med varandra om de vill och att en person ska kunna testamentera sin kropp till att andra ska få ha sex med den efter att man är död.
– Vi tycker generellt inte om morallagar, den här lagstiftningen skyddar ingen just nu. Vi är ett ungdomsförbund och en av våra uppgifter är att tänka ett steg längre. Jag förstår att det kan anses ovanligt och äckligt men lagstiftning kan inte utgå ifrån att det är äckligt, säger Cecilia Johnsson, LUF:s ordförande i Stockholm, enligt Aftonbladet.

Förslagen får dock inte ett varmt mottagande här hemma i Sigtuna för den delen. Kommunalrådet Dan Rosenholm skriver på Twitter till märsta.nu att incest och nekrofili är lagbrott och ska så förbli! Han kommer heller inte backa upp LUF om det blir skarpt läge inom partiet för frågan.

 

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.

Så många ska mönstra från kommunen

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.