Foto: Arkiv/Jamshid Jamshidi

Lax på Lidl återkallas

Gravad lax som sålts på bland annat Lidl i Stockholmsområdet återkallas enligt SVT Stockholm.

Anledningen till att Lidl återkallar gravad lax som sålts är att den testats för listeria, det aller förpackningar med bäst före datum 9 augusti 2016. Totalt rör det sig om 864 förpackningar av märket Admiral som bakterien kan finnas i. Den som köpt lax kan lämna tillbaka den i butiken. Listarian upptäcktes via leverantörskontroller men laxen hade ändå hunnit gå ut till butikerna innan den stoppades enligt SVT Stockholm.

Nattpendeltåg till Märsta, Rosersberg och Arlanda från augusti 2026

Politik Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.

EXTRA

Misshandel vid restaurang i Märsta

Blåljus Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.

Flygplan mot Arlanda larmade om rök i kabin

Blåljus Ett flygplan från Air France, på väg från Paris till Arlanda, aktiverade ett nödlarm på lördagskvällen efter en indikation om möjlig rökutveckling i kabinen. Händelsen inträffade när planet befann sig på hög höjd, cirka tre mil söder om Stockholm.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening