Det är stora störningar i riktning mot Märsta från Sigtunahållet.Foto: mms-bildFoto: Magnus GranhagenFoto: MMS-Bild
Lastbil välte i rondell
Det är kraftiga framkomlighetsproblem i Märstarondellen efter att en lastbil vält under förmiddagen.
Det är begränsad framkomlighet i Märstarondellen på väg 263 sedan en lastbil vält. Föraren uppges vara oskadd enligt Polisen.
Lastbilen ska bärgas, utöver det har cementrefugen mellan körbanorna i riktning mot Pinbacken körts ner och behöver åtgärdas av väghållaren. Det senaste från Trafikverket nu vid lunchtid är att det inte finns någon exakt prognos för när lastbilen och vägbanan kan vara helt framkomlig igen. En preliminär tid har satts till 20.00.
Bärgning av lastbilen pågår vid 14-tiden, det är kraftiga störningar i riktning mot Märsta från Sigtunahållet. Det är även många som väljer att åka genom centrala Märsta istället och det är en del köer på Centrumleden, Västra Bangatan och Nymärstagatan.
Notiser Trafiken på E4 mellan Trafikplats Stora Wäsby (177) och Trafikplats Rosersberg (179) påverkas av ett pågående broarbete, som beräknas pågå till den 1 augusti.
Ung & Student Söndagen var inget undantag för sommar i kommunen. I Valsta var det många unga som passade på att spela fotboll eller göra en annan rörelseaktivitet.
Politik Under Sigtuna kommuns seminarium i Almedalen riktades fokus mot Arlanda – men samtalet kom snabbt att handla om något större: hela Sveriges tillväxt och kompetensförsörjning.
Nyheter Sigtuna kommun har fallit 57 placeringar i den årliga livskvalitetsrankingen "Bäst att leva" från tidningen Fokus. Kommunen hamnar i år på plats 215 av landets 290 kommuner.
Politik Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.
Blåljus Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.
Blåljus Ett flygplan från Air France, på väg från Paris till Arlanda, aktiverade ett nödlarm på lördagskvällen efter en indikation om möjlig rökutveckling i kabinen. Händelsen inträffade när planet befann sig på hög höjd, cirka tre mil söder om Stockholm.
Blåljus Under vecka 25 registrerades totalt 142 polisanmälningar i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 88 händelser som ska ha inträffat under just den veckan, medan resterande avser tidigare tidpunkter.
Notiser Sommarens semestertrafik är i full gång på Arlanda. Med en kraftig ökning av resenärer denna vecka väntas över 300 000 personer resa från flygplatsen – betydligt fler än tidigare veckor. Det ökade trycket har lett till köbildning, bland annat vid incheckningen hos SAS.
Blåljus En bil brann vid midnatt i kommungränsen, Väsby/Sigtuna vid Skånela, vilket medförde att vägen fick stängas av i samband med släckningsarbetet.
Nyheter En 15-årig pojke hemmahörande i Märsta har av Växjö tingsrätt dömts till sex år och fem månaders fängelse för mordförsök. Domen gäller en skjutning i stadsdelen Teleborg i Växjö den 16 december 2024, där en kvinna avled och hennes make skadades allvarligt.