Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Lastbil körde av E4:an

En lastbil har kört av E4:an i höjd med Rosersberg vilket påverkar trafiken mellan Väsby-Märsta.

Lastbilen åkte av vägen strax efter klockan 9 på E4 norrgående i höjd med Rosersberg. Räddningstjänst är på plats tillsammans med polis och bärgning. Det är oklart om någon har skadats. Två körfält är blockerade förbi olycksplatsen. Det råder stora framkomlighetsproblem förbi olycksplatsen och Trafikverket meddelar att störningarna pågår fram till klockan 13.00.

Än vid 13-tiden var det inte klart på platsen. Bärgning pågår i skrivande stund och efter att den avslutats behöver vägbanan saneras. Köerna är kraftiga från Väsby till Märsta. Ny prognos är 14.00.

Uppdaterad 13.14

upphandlingen av bolt

Oklart om Bolt-domen överklagas

Nyheter Det är ännu oklart om Sigtuna kommun kommer överklaga Förvaltningsrättens dom om att Bolt inte får vara med i upphandlingen.

VR kommer köra åt Mälardalståg från december 2026

Nyheter VR Sverige har vunnit upphandlingen och tar över driften av Mälartåg från december 2026. Kontraktet gäller i åtta år med möjlighet till förlängning. Beslutet meddelades den 8 oktober och beställare är Mälardalstrafik, som ägs gemensamt av regionerna i Stockholm, Sörmland, Uppsala, Västmanland, Örebro län och Östergötland.

Var tionde tåg i kommunen försenat under september

Nyheter Tågen till och från stationerna i kommun fortsätter att ha problem med punktligheten. Under september kom var tionde tåg mer än fem minuter sent till stationerna i Märsta, Arlanda C och Rosersberg, rapporterar Newsworthy.