En lastbil och personbil krockade vid 9-tiden på väg 255 norr om Tullen.
Räddningstjänst var tillsammans med polis och ambulans larmade till en trafikolycka vid 9-tiden på väg 255 norr om Tullen strax söder om Droppsta. Enligt SOS-Alarm har en lastbil krockat med en bil. Vägen är avstängd i samband med insatsen till och från Knivsta. Sedan klockan 10 är det full framkomlighet igen. Det är oklart om någon skadades i olyckan.
Politik Helen Kavanagh Berglund är nytt tillskott i Liberalernas styrelse under 2025. Anders Eriksson kvarstår som ordförande och Pernilla Bergqvist är alltjämt med i styrelsen.
Notiser Sigtuna kommun har utsetts till en av de mest förbättrade organisationerna i kundservice enligt en kartläggning från undersöknings- och analysbolaget Brilliant Future.
Nyheter Antalet vräkningar i Sigtuna kommun ökade under 2024, men färre barn påverkades jämfört med föregående år. Totalt verkställdes 23 vräkningar, en ökning med sex stycken sedan 2022. Samtidigt inkom 59 ansökningar om vräkning under året.
Nyheter Efter det allvarliga våldsdådet på Risbergska skolan i Örebro har Sigtuna kommun valt att flagga på halvstång utanför kommunhuset för att visa sitt deltagande med de drabbade.