Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Lastbil i krock vid Tullen

En lastbil och personbil krockade vid 9-tiden på väg 255 norr om Tullen.

Räddningstjänst var tillsammans med polis och ambulans larmade till en trafikolycka vid 9-tiden på väg 255 norr om Tullen strax söder om Droppsta. Enligt SOS-Alarm har en lastbil krockat med en bil. Vägen är avstängd i samband med insatsen till och från Knivsta. Sedan klockan 10 är det full framkomlighet igen. Det är oklart om någon skadades i olyckan.

Uppdaterad kl. 12.33

Många villor riskerar fuktskador vid kraftigt regn

Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.

Hotfull man missade flyg

Blåljus En man som skulle resa iväg till Thailand från Arlanda fick ändra sina planer sedan han uppträtt hotfullt mot andra resenärer.