Lars Bryntesson avgår för andra gången denna höst.Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv
Lasse avgår…igen
Nästa torsdag är det fullmäktige och på dagordningen finns att välja Ibrahim Khalifa (S) till ny kommunstyrelseordförande. Lars Bryntesson (S) lämnade in sin avskedsansökan på onsdagen.
Socialdemokraterna avser göra om och göra rätt när Ibrahim Khalifa ska väljas till kommunstyrelseordförande. Valet drogs tillbaka efter kaoset 15 oktober och efteråt har Socialdemokraterna, Liberalerna och Miljöpartiet deklarerat sin kärlek och sagt att nu ska man lägga allt groll bakom sig. Ibrahim Khalifa (S) sa på en presskonferens om fallet att man vill genomföra voteringen på ett rättssäkert sätt. Något som inte ska ha varit fallet 15:e oktober enligt Khalifa.
Lars Bryntesson lämnade in sin avskedsansökan på onsdagen och gör sin sista dag 20:e januari 2016 enligt sin begäran om entledigande. Enligt uppgift till märsta.nu avser oppositionen igen att nominera en kandidat till posten som KSO. Årets sista fullmäktige avgörs 17:e december och på dagordningen finns att genomföra valet av kommunstyrelseordförande.
Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.
Blåljus En singelolycka inträffade på söndagskvällen på väg 884 öster om Skånela. En personbil körde av vägen och hamnade i diket mellan Granakurvan och Sälna.
Blåljus En man i Sigtuna blev under lördagen bestulen på sin motorbåt. När båten senare återfanns var motorn bortsågad och flera kablar kapade, rapporterar unt.se.
Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.
Blåljus Under natten till fredagen kallades ambulans till en adress i Märsta för ett misstänkt sjukdomsfall. Väl på plats framkom omständigheter som gjorde att polis tillkallades.
Notiser Renoveringsarbetet av fågeltornet vid Fysingen har påbörjats. Tornets bottenplatta ska åtgärdas och efter avslutat arbete blir tornet åter tillgängligt för fågelskådning.
Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i både Stockholm och Uppsala län, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll den 10 september klockan 17.00 fram till natten mot torsdag klockan 03.00.
Notiser En man i 25-årsåldern som arbetar på Arlanda står åtalad efter att ha utnyttjat sitt passerkort för att följa sin flickvän till gaten, trots att han själv inte skulle resa.
Notiser Ett medborgarförslag om att anlägga en cirkulationsplats där Märstavägen ansluter till väg 263 kommer att behandlas i kommunstyrelsen. Förslaget anses dock besvarat eftersom kommunen inte har rådighet över väg 263, som är Trafikverkets ansvar.
Notiser Under sommaren har ambulanssjukvården i Stockholms län präglats av personalbrist och fordon som stått stilla. Som en del i att förbättra situationen har Region Stockholm köpt in 27 nya ambulanser som tas i bruk i oktober, rapporterar SVT Stockholm.