Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Larm om trafikolyckor

Två trafikolyckor har inträffat nu i morgonrusningen: - Det är en person som klagar på nack- och ryggsmärtor, säger Albin Näverberg vid Polisen till märsta.nu

Vid 7-tiden kom larm om trafikolyckor i kommunen, en har inträffat på Arlandaleden vid Poliskontrollplatsen och en på E4:an norrgående i höjd med Rosersberg. Två personbilar ska vara inblandade  i den senare.

Olyckan på Arlandaleden kom in kl. 6.43 enligt Polisen:
– En bil har blivit påkörd bakifrån och det är en som klagar på nack- och ryggsmärta, säger Albin Näverberg vid Polisen till märsta.nu

Uppdaterad kl. 7.50

Nu kommer Polisens Trygghetsmätning

Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening