Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Lärare misstänks för misshandel på förskola

Ett barn ska ha misshandlats på en förskola i Märsta av en lärare som trots det får behålla jobbet: - Jag är mycket besviken, sånt här ska inte få hända, säger barnets förälder till märsta.nu

Händelsen inträffade i augusti på en av Märstas förskolor. Läraren ska ha greppat tag i en pojke och kastat honom flera meter över klassrummet så att han fick ont i benet och blåmärken.
– När jag kommer för att hämta säger lärarens chef till mig att det skett en incident och att det ska utredas av kommunen, berättar föräldern för märsta.nu.

Får reda på det av barnet
Ingen av lärarna eller förskolechef talade om vad som hade hänt utan föräldrarna fick reda på det via sin pojke. I några veckor har kommunen utrett incidenten och läraren har varit avstängd från jobbet under tiden. I onsdags fick föräldern besked om att läraren trots allt får behålla jobbet:
– Jag är mycket besviken, sånt här ska inte få hända. Våra barn måste få vara i en trygg miljö, säger föräldern.

Jobbar kvar på samma skola
Föräldern har nu i efterhand anmält händelsen till Skolinspektionen och man överväger också en polisanmälan mot läraren. Att man inte gjorde det innan var för att man trodde att kommunen skulle fatta ett ”klokt” beslut i fallet och låta läraren sluta jobbet.
– Nu kommer läraren tillbaka till samma förskola men inte till min pojkes avdelning.

Föräldern fick beslutet muntligt av kommunen men man kommer kräva att det även levereras skriftligt för att ta del av vilka grunder man fattat beslutet på.
– Man motiverade det med att det var första gången läraren var inblandad i en incident, men det tycker jag inte håller. Jag förstår att man kan bli frustrerad på små barn men det är ingen anledning till att kasta dom flera meter tvärs över klassrummet och sen låtsas som om ingenting har hänt.

I ett svar till märsta.nu sent på fredag eftermiddag skriver Ingmari Brockland, verksamhetschef:
– Vi vet inte vad som faktiskt hände, men vi anser såklart att det är illa nog att barnet upplevt rädsla eller obehag.

”Inte tillräckligt med bevis”
Brockland bekräftar att en utredning gjorts kring händelsen men att det inte fanns bevis för vad som egentligen hänt. Kommunen har även involverat facket och HR-avdelningen och alla har gjort den bedömningen att det inte fanns fog för att personen inte ska få behålla sin anställning.
– Vi tar ändå detta på största allvar och personen i fråga har fått tydliga anvisningar om vilka förhållningssätt som vi har i våra verksamheter.

Föräldern är inte överens med det svar kommunen gett.
– Vi tycker det är anmärkningsvärt att kommunen, verksamhetschefen och förskolechefen inte reagerat på detta allvarligare, detta då en annan lärare tydligt sett vad som hänt och anmält misshandeln, vi förstår inte riktigt vilka fler bevis som krävs.

vädervarning

Trafikverket varnar: Ge dig inte ut i trafiken på Nyårsdagen

Notiser Trafikverket går nu ut och varnar för att trafiken kan bli riktigt besvärlig i Sigtuna kommun under torsdagen och fredagen. Prognosen visar på mycket snö i kombination med kraftig vind, och myndigheten uppmanar bilister att stanna hemma om resan inte är nödvändig.

Markbrand vid E4 i Rosersberg

Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.

Lugnt läge i kommunen efter stormen

Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.

Dumpade julgranar skapar problem

Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.

Stormvarning över kommunen

Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.

God Jul

Notiser märsta.nu önskar alla läsare en god jul🎄.