Kommuninvånarna i Sigtuna får vänta 17,7 minuter på en ambulans vilket anses vara långsamt i jämförelse med resten av riket.
SVT Pejl har kartlagt ambulansväntetiderna i de olika kommunerna och konstaterar att Sigtuna hör till de 25 långsammaste i landet. Det finns två ambulanser stationerade i kommunen och median-responstiden är 17,7 minuter. Grannkommunerna Väsby, Bro och Vallentuna hör till mittenkommunerna med responstid kring 16-minuter och neråt. I Väsby var responstiden 13,7 minuter. Bara en kommun i länet hör till de 25 % snabbaste kommunerna och det är Stockholm med responstid 10,9 minuter. Bara fyra kommuner i länet har dock längre responstid än Sigtuna.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.
Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.
Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.
Politik Företrädare för Liberalerna har varit på plats vid förvaret och mottagnings- och återvändandecentret i Arlandastad. Med under dagen fanns även riksdagsledamoten och migrationspolitiske talespersonen Patrik Karlson.
Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.