Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Lämna inte husdjuret i bilen

Nu när sommaren redan kommit in över kommunen så är det viktigt som husdjursägare att inte lämna djur kvar i bilen.

Hundar är särskilt känsliga för värme då deras sätt att reglera värme är främst genom att flämta och inte svettas som vi människor enligt Väsby Djursjukhus. Hundar, särskilt äldre löper större risk för överhettning och därför är det viktigt att inte lämna dem i en bil, oavsett om det är en kort stund eller om fönstren är neddragna.

Temperaturen i bilen ökar mycket snabbt, vid 18 grader och skugga kan temperaturen i bilen vara närmare 40 grader. Vid 20 och sol nära 85 grader.

Den som observerar en hund i en varm bil bör ringa 112 om det är mycket akut, annars 11414. Vid samråd med polis har man rätt att krossa en ruta för att ta sig in i bilen. Men ta bild och notera klockslag innan. Man ska också ha ett eller flera vittnen med sig.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.