Foto: Bolt

Kritik mot avtal med Bolt: ”Svek mot svenska taxiföretag”

Att taxibolaget Bolt vunnit upphandlingen för skol- och omsorgsresor i Sigtuna kommun har väckt kritik från delar av taxibranschen. Kritiker menar att beslutet missgynnar lokala aktörer och underminerar villkoren för svenska taxiföretag.

Bakgrunden är kommunens upphandling av transporter för barn och äldre inom skola och omsorg, där Bolt tilldelats ett tvåårigt kontrakt. Enligt kritiska röster sker detta trots att företaget länge varit föremål för debatt rörande arbetsvillkor, skatteupplägg och avsaknad av kollektivavtal.
– Det här är ett svek mot svenska småföretag, tusentals förare och kommunens invånare, säger en representant för Taxiunionen, som organiserar förare och mindre åkerier.

Organisationen hänvisar bland annat till en granskning i Expressen där arbetsvillkoren för plattformsförare beskrivs som pressade, med arbetsdagar på upp till 13 timmar. Kritiker pekar även på att Bolt, genom sin affärsmodell med mellanhänder, inte bidrar till det svenska skattesystemet på samma sätt som traditionella taxibolag.

Kommunens beslut ifrågasätts också ur konkurrenssynpunkt. Enligt kritikerna pressas mindre åkerier ut från marknaden när aktörer med annan affärsmodell kan erbjuda lägre priser.
– Att ett lågt pris blir avgörande i sådana här upphandlingar riskerar att underminera både arbetsrätt och kvalitet, säger samma källa.

Från kommunens sida har man hittills inte kommenterat kritiken i detalj, men tidigare har det uppgetts att upphandlingen skett enligt gällande regelverk. Taxiunionen meddelar att de kommer att följa ärendet noggrant framöver, och avser att lyfta frågan inför kommande valrörelse Sigtuna kommun har bemött kritik som framförts om avtalet. Avtalet uppfyllde kriterier son ställdes samt var lägst i pris. Bolt har sagt att det är en milstolpe att få avtal i Sigtuna. Tidigare har man vunnit upphandling i Region Uppsala:
– Uppdraget i Sigtuna är en viktig milstolpe för vår etablering inom offentliga resor. Geografiskt ligger kommunen strategiskt – nära både Arlanda och Stockholm – vilket skapar goda förutsättningar för våra partners att kombinera olika typer av körningar över dygnet, säger Roger Björkbacka, policychef på Bolt.

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.