Spektakulärt molnspel utanför SigtunaFoto: Daniel Iskander
Nytt kraftigt åskoväder drog in
Ett nytt åskoväder drog in över kommunen under måndagseftermiddagen.
Ett nytt åskoväder drog in över kommunen och redan vid 14.30-tiden hade ett 50-tal blixtar registrerats hos SMHI. Även ett kraftigt och kort regn föll i samband med ovädret. Det finns inga rapporter om några nedslag som orsakat problem än så länge. Vid 15-tiden hade åskområdet dragit sig över Sigtunafjärden till Håbo och Skokloster, även delar av Vassunda har åska men just nu har det passerat Sigtuna kommun
Politik Oppositionsrådet Marie Axelsson (S) menar att kommunledningen kommer undan för lätt med att 134 miljoner kronor gått till konsulter: - Det är en skandal och därför behöver detta komma ut till allmänheten så att de vet vad deras skattekronor använts till. Det är ju kommuninvånarna som betalat för detta, och dessutom har avtalet med konsultmäklaren förnyats, säger Marie Axelsson (S).
Politik Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askersoson (M) har haft ett möte med migrationsminister Johan Forssell (M) om Migrationsverket och myndighetens verksamhet i kommunen.
Nyheter En tonårspojke körde utan körkort, misshandlade en anhörig och försökte fly från polis i hög fart genom Märsta och Rosersberg. Nu döms han till skyddstillsyn.
Notiser Det råder mycket stor risk för skogsbrand i Sigtuna kommun under fredagen. Varningen gäller från klockan 09 till 22 och omfattar stora delar av sydöstra Svealand.
Notiser Det råder förhöjd risk för bränder i skog och mark under Valborg i Sigtuna kommun. Enligt SMHI gäller varningen under torsdagen, från morgon till sen kväll.