Foto: Pressbild/SL

Kraftiga störningar i pendeltågstrafiken

Efter att ett pendeltåg spårat ur vid Älvsjö station är det kraftiga förseningar under dagen i hela pendeltågsnätet.

Ett pendeltåg spårade ur vid Älvsjö klockan 5 i morse och urspårningen orsakar kraftiga störningar i pendeltågstrafiken i hela Stockholms län. Enligt Trafikverket pågår störningarna ändå till klockan 23 ikväll. Det kan vara ca 40 mins förseningar men tåg söderut förbi Älvsjö kommer ändå kunna passera.

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.