E4 Södergående i höjd med Märsta. En bil har brunnit
Stora Wäsby vid 13.10Foto: Skärmdump/trafiken.nu

Kaos i trafiken på E4:an

Kraftiga köer råder mellan Märsta-Väsby på E4:an södergående. Räkna även med problem från och till i det norrgående körfältet.

Det råder kraftigt begränsad framkomlighet från Märsta-avfarten efter enl olycka på E4:an i höjd med Löwenströmska. Ett stort pådrag är på plats för att arbeta och Trafikverket räknar med att det är stopp i trafiken fram till klockan 14.30.

Från och till varierar framkomligheten i båda riktningar mellan Märsta-Väsby. Olyckan i höjd med Löwenströmska är avklarad men köer kvarstår. Vid 14.30 larmades brandkår om en bilbrand vid Märstapåfarten. Ytterligare en olycka har inträffat på länsväg 859, Norrsundavägen, i höjd med Norrsunda kyrka.

Än vid 17-tiden är det mycket långsam trafik mellan Märsta och Väsby på E4:an södergående. Inga fler olyckor har dock inträffat.

Uppdaterad kl. 17.03

 

valet2026

Munkholmen och Valsta sticker ut i partiernas väljarstöd

Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.

valet2026

(S) efterlyser samling för polisstation

Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.