Foto: Daniel Iskander

Kötid på drygt fem år

I Märsta, Valsta och Sigtuna går det att få en hyresrätt på drygt fem år enligt Dagens Nyheter.

Dagens Nyheter har kartlagt kötiderna i via Stockholms Bostadsförmedling som förmedlar i de flesta av länets kommuner samt Uppsala. I Sigtuna förmedlas lägenheter år Rikshem, Peab och andra privata fastighetsbolag. Kötiden var 2014 5,6 år i Märsta, i Valsta har kötiden ökat från 4,2 till 5,2 på ett års tid. I Sigtuna var kötiden 2010 2,8 år och ökade sedan till 4 år 2013 och 5,2 år 2014. I Väsby är kötiden 6,9 år, i Bro 6,6 år och Sollentuna 8,7 år.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Nattpendeltåg till Märsta, Rosersberg och Arlanda från augusti 2026

Politik Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.

EXTRA

Misshandel vid restaurang i Märsta

Blåljus Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.

Flygplan mot Arlanda larmade om rök i kabin

Blåljus Ett flygplan från Air France, på väg från Paris till Arlanda, aktiverade ett nödlarm på lördagskvällen efter en indikation om möjlig rökutveckling i kabinen. Händelsen inträffade när planet befann sig på hög höjd, cirka tre mil söder om Stockholm.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening