Foto: Daniel Iskander

Kötid på drygt fem år

I Märsta, Valsta och Sigtuna går det att få en hyresrätt på drygt fem år enligt Dagens Nyheter.

Dagens Nyheter har kartlagt kötiderna i via Stockholms Bostadsförmedling som förmedlar i de flesta av länets kommuner samt Uppsala. I Sigtuna förmedlas lägenheter år Rikshem, Peab och andra privata fastighetsbolag. Kötiden var 2014 5,6 år i Märsta, i Valsta har kötiden ökat från 4,2 till 5,2 på ett års tid. I Sigtuna var kötiden 2010 2,8 år och ökade sedan till 4 år 2013 och 5,2 år 2014. I Väsby är kötiden 6,9 år, i Bro 6,6 år och Sollentuna 8,7 år.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.

valet2026

Lokalt stöd för Liberalernas nya linje

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.