Windefalk, Rosenholm, KhalifaFoto: Daniel Iskander
Olov HolstFoto: Pressbild/Moderaterna

Kommunledningen: – Vi underlättar polisens arbete

Kommunledningen kom i ett gemensamt uttalande på lördagen från Ibrahim Khalifa (S), Dan Rosenholm (L) och Karolina Windefalk (MP): - Vi vill inte spekulera, men vi följer händelserna och kommunen gör allt för att underlätta polisens arbete.

Sigtuna kommuns kommunledning fördömer attacken i Stockholm och man skriver i ett uttalande att tankarna går till de drabbade och deras anhöriga.
– Vi hade god beredskap i Sigtuna kommun och kunde hålla förskolor öppna för barn vars föräldrar inte kunde komma och hämta på grund av inställd kollektivtrafik. Vi vet att en person har gripits i Märsta, men vilken koppling denne har till kommunen är ännu inte känt. Skulle det finnas sådan ser jag allvarligt på det. Vi vill inte spekulera, men vi följer händelserna och kommunen gör allt för att underlätta polisens arbete, säger Ibrahim Khalifa (S), Dan Rosenholm (L) och Karolina Windefalk (MP).

Även oppositionsrådet Olov Holst (M) uttalar sig:
– Vad jag förstår från mediarapporteringen och rapporten från Sigtuna kommun har alla samhällsfunktioner fungerat mycket bra. Det är glädjande men vi måste nu arbeta ännu hårdare för att motverka de onda krafter som vill skrämma oss och slå sönder vår samhällsstruktur. Vi måste göra allt vi kan för att detta inte kan ske igen. Vi måste ha nolltolerans mot otryggheten som hotar vår demokrati.

märsta.nu nådde Dan Rosenholm för ytterligare kommentarer.
– Sannolikt ligger extremism, i något avseende, bakom det vidriga dådet vid Åhléns. Den som är övertygad om sin egen rättfärdighet tror sig till och med ha rätten att mörda oskyldiga människor. Vi får aldrig låta oss luras att dela in människor i grupper, att inbilla oss att det finns vi och dem. Beklagar djupt alla som drabbats, säger han.

Rekordmånga rotavdrag i sommar

Nyheter Renoveringsintresset i Sigtuna har nått rekordnivåer efter att riksdagen i maj tillfälligt höjde rotavdraget från 30 till 50 procent av arbetskostnaden.

Ny socialchef på plats i Sigtuna kommun

Nyheter För en vecka sedan tillträdde Åsa Wallén som ny socialchef i Sigtuna kommun. Hon kommer närmast från Danderyds kommun där hon arbetat inom socialtjänsten i över tre decennier.

Extra

Biljakt tog stopp i Sigtuna

Blåljus Polisen jagade en bil genom Märsta och ut till villaområde i Sigtuna: - Det står poliser med dragna vapen, säger ett vittne till märsta.nu

Många studerar utanför hemlänet

Ung & Student Sigtuna utmärker sig i Stockholms län när det gäller var nya högskolestudenter väljer att studera. En större andel än i länet som helhet börjar sina studier vid lärosäten i andra delar av landet.

Märsta Simsällskap satsar på simkunnighet bland skolbarn

Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening