Foto: Jamshid Jamshidi/NHL

Kommunens anläggningar satte besöksrekord

Sigtuna kommun kultur- och fritidsanläggningar har redan efter 10 månader slagit besöksrekord: - Vi försöker hela tiden bredda våra verksamheter och locka nya besökare. Det är riktigt inspirerande att konstatera att vi redan efter årets tio första månader nått fler än under hela 2014, säger Anders Mebius, chef för kultur- och fritidsförvaltningen, i ett pressmeddelande.

Kommunens satsningar de senaste åren på bad, museum, bibliotek och konsthall ger resultat. Samtidigt har man arrangerat en rad aktiviteter kontinuerligt i anläggningarna. Efter tio månader hade 649 000 besök räknats in, 7000 fler än hela förra året. Midgårdsbadet och de nya biblioteken i Valsta och Märsta lockar mest enligt ett pressmeddelande från kommunen. Midgårdsbadet och Sigtuna Fritidscenter har tillsammans haft 265 000 besök och beöksfrevkensen ligger på 20 procent mer än ifjol.

Många badade trots dålig sommar
Anledningen till kan vara att Midgårdsbadet i Märsta har öppet året runt samt att man kopplat ihop ute och innebadet. Nästa år spås högre siffror enligt Tapani Röyttä, simhallschef:
– Det har varit stor efterfrågan på vattengympagrupper, så det kommer vi att ha ett utökat utbud av. Sedan har vi en hel del spännande event på gång för 2016, säger han.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.

Axelsson kritisk till visselblåsarfunktionen

Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).

Emma och Lucy vanliga hundnamn i kommunen

Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.