Sigtuna kommun kultur- och fritidsanläggningar har redan efter 10 månader slagit besöksrekord: - Vi försöker hela tiden bredda våra verksamheter och locka nya besökare. Det är riktigt inspirerande att konstatera att vi redan efter årets tio första månader nått fler än under hela 2014, säger Anders Mebius, chef för kultur- och fritidsförvaltningen, i ett pressmeddelande.
Kommunens satsningar de senaste åren på bad, museum, bibliotek och konsthall ger resultat. Samtidigt har man arrangerat en rad aktiviteter kontinuerligt i anläggningarna. Efter tio månader hade 649 000 besök räknats in, 7000 fler än hela förra året. Midgårdsbadet och de nya biblioteken i Valsta och Märsta lockar mest enligt ett pressmeddelande från kommunen. Midgårdsbadet och Sigtuna Fritidscenter har tillsammans haft 265 000 besök och beöksfrevkensen ligger på 20 procent mer än ifjol.
Många badade trots dålig sommar Anledningen till kan vara att Midgårdsbadet i Märsta har öppet året runt samt att man kopplat ihop ute och innebadet. Nästa år spås högre siffror enligt Tapani Röyttä, simhallschef: – Det har varit stor efterfrågan på vattengympagrupper, så det kommer vi att ha ett utökat utbud av. Sedan har vi en hel del spännande event på gång för 2016, säger han.
Politik Valdeltagandet i Sigtuna kommun sjönk i senaste riksdagsvalet och bröt därmed en lång uppåtgående trend, enligt siffror som Newsworthy tagit fram.
Nyheter En ny studie från SLU visar att PFAS-halterna i svensk konsumtionsmjölk i stort sett är mycket låga eller inte mätbara. Det gäller även i områden nära platser där brandskum tidigare använts, som kring Arlanda och Rosersberg.
Politik Flera partier har färre kandidater inför höstens val till kommunfullmäktige. I Sigtuna har Kristdemokraterna tappat sju namn jämfört med valet 2022, enligt siffror som Newsworthy sammanställt.
Nyheter Under 2025 tillkom 3,7 megawatt ny solel i Sigtuna. Det innebär en ökning med 13 procent jämfört med året innan, men en lägre takt än i landet i stort.
Politik Fyra kommuner i Arlandaregionen har tecknat ett avtal om att klimatreducera sina flygresor i tjänsten till 100 procent. Det handlar om Sigtuna, Knivsta, Upplands Väsby och Vallentuna.
Notiser Irans exilprins Reza Pahlavi landade på Arlanda under söndagsförmiddagen. I samband med besöket genomfördes en poliseskort som påverkade trafiken på E4 mellan Arlanda och centrala Stockholm.
Notiser Sju personer från Plock-Robbans gäng har samlat in närmare 90 kilo skräp i centrala Märsta och omkringliggande områden under lördagsförmiddagen.
Nyheter Under årets första kvartal sjönk andelen laddbara bilar bland nyregistreringarna i Sigtuna kommun. Samtidigt ökar elbilsförsäljningen i landet som helhet.