Foto: Pressbild/Swedavia

Kommunen uppmanar Arlanda att införa nödnummer vid bortgifte

Kommunen uppmanar statliga flygplatsbolaget Swedavia att delta i kampanjen mot bortgifte på Arlanda flygplats.

I veckan rapporterade märsta.nu om att liberala debattörer anser att det på Arlandas toaletter ska upprättas ett nödnummer för flickor som riskerar bortgifte. Sigtuna kommun är som hemkommun till Arlanda positiva för saken:
– Att skydda barn och ungdomar mot påtvingade, och enligt svensk lag olagliga, äktenskap är en fråga om mänskliga rättigheter, frihet och ett ansvar hela samhället har att motverka. Vi har varit i kontakt med Swedavia och lämnat ett brev där vi klargör kommunens inställning i frågan. Vi hoppas att vi skyndsamt tillsammans ska kunna göra en informationskampanj på Arlanda mot tvångsgiftesresor, säger kommunstyrelsens ordförande Ibrahim Khalifa (S) i ett pressmeddelande.

Driver frågan
Men för att det ska fungera måste statliga flygplatsbolaget Swedavia gå med på insatser. Sigtuna kommun är beredda på att ta sitt sociala ansvar i samband med att bortgifta flickor slår larm på Arlanda:
– Med Arlanda flygplats i vår kommun ser vi det som både en skyldighet och självklarhet att driva på frågan mot Swedavia om att ingå i en informationskampanj som kan rädda unga människors liv, kommenterar Khalifa och Dan Rosenholm (L), kommunalråd.

Rekordmånga rotavdrag i sommar

Nyheter Renoveringsintresset i Sigtuna har nått rekordnivåer efter att riksdagen i maj tillfälligt höjde rotavdraget från 30 till 50 procent av arbetskostnaden.

Ny socialchef på plats i Sigtuna kommun

Nyheter För en vecka sedan tillträdde Åsa Wallén som ny socialchef i Sigtuna kommun. Hon kommer närmast från Danderyds kommun där hon arbetat inom socialtjänsten i över tre decennier.

Extra

Biljakt tog stopp i Sigtuna

Blåljus Polisen jagade en bil genom Märsta och ut till villaområde i Sigtuna: - Det står poliser med dragna vapen, säger ett vittne till märsta.nu

Många studerar utanför hemlänet

Ung & Student Sigtuna utmärker sig i Stockholms län när det gäller var nya högskolestudenter väljer att studera. En större andel än i länet som helhet börjar sina studier vid lärosäten i andra delar av landet.

Märsta Simsällskap satsar på simkunnighet bland skolbarn

Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening