Kommunen inventerar boendeplatser för flyktingar

De 26 kommunerna i länet har tillfrågats av Länsstyrelsen om en inventering av antalet platser för flyktingar. Hälften har inte svarat, bland dessa finns Sigtuna kommun som har bett att få lämna besked senare.

Kommunerna har på uppdrag av Länsstyrelsen i Norrbotten uppmanats inventera antal platser som finns eller kan göras i ordning för att vara boplats för flyktingar. I Stockholms län har hälften av de 26 kommunerna svarat. Sigtuna var en av de kommunerna som ännu inte lämnat besked. Inventeringen pågår fortfarande och man ska lämna besked både till media och Länsstyrelsen så fort den är klar. Totalt i länet har de 13 kommunerna som lämnat besked lyckats ordna fram 1500 platser. Landshövdingen Chris Heister säger till P4 Stockholm att Länsstyrelsen ska hjälpa kommunerna att samarbeta för att hitta fler boenden:
– Det är där jag tror att vi kan göra som mest nytta nu. Det innebär att vi kommer att försöka inrätta en större och starkare koordinering så att kommunerna får hjälp i att de också kan samarbeta bättre sinsemellan, säger Chris Heister enligt P4 Stockholm.

Bedrägeriförsök i Märsta

Blåljus En kvinna i Märsta blev på onsdagseftermiddagen uppringd av en man som uppgav att han var polis och skulle hämta hennes värdesaker.

Nya gränskontroller på Arlanda från oktober

Nyheter Från den 12 oktober införs ett nytt gränspassagesystem på Arlanda flygplats. Alla resenärer som är medborgare i länder utanför EU måste då lämna både ansiktsfoto och fingeravtryck när de reser in i Sverige och övriga Schengenländer.

Rekordmånga rotavdrag i sommar

Nyheter Renoveringsintresset i Sigtuna har nått rekordnivåer efter att riksdagen i maj tillfälligt höjde rotavdraget från 30 till 50 procent av arbetskostnaden.

Ny socialchef på plats i Sigtuna kommun

Nyheter För en vecka sedan tillträdde Åsa Wallén som ny socialchef i Sigtuna kommun. Hon kommer närmast från Danderyds kommun där hon arbetat inom socialtjänsten i över tre decennier.

Extra

Biljakt tog stopp i Sigtuna

Blåljus Polisen jagade en bil genom Märsta och ut till villaområde i Sigtuna: - Det står poliser med dragna vapen, säger ett vittne till märsta.nu

Många studerar utanför hemlänet

Ung & Student Sigtuna utmärker sig i Stockholms län när det gäller var nya högskolestudenter väljer att studera. En större andel än i länet som helhet börjar sina studier vid lärosäten i andra delar av landet.

Märsta Simsällskap satsar på simkunnighet bland skolbarn

Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening