Foto: Pressbild
Gun Eriksson (S), fullmäktiges ordförandeFoto: Jamshid Jamshidi

Kommunen fortsätter samarbetet med Fairtrade

Sigtuna kommun fortsätter samarbetet med LO-kopplade Fairtrade och har för sjunde året i rad utsetts till Fairtrade City.

Fairtrade som är ett samarbete mellan Svenska kyrkan och LO har ett antal kommuner anslutna till sitt nätverk. Fairtrade utser även Fairtrade City och Sigtuna har för sjunde året i rad utsetts till en sådan. Det är dock inte bara kommunen som ska agera vid konferensbokningar och liknande utan man ska även uppmana butiker, restauranger, caféer och andra som är verksamma att engagera sig i Fairtrade-frågor kring bland annat mer etisk handel.
– Fairtrade är ett sätt att visa solidaritet och säkerställa att de som arbetar med produkterna har schyssta arbetsvillkor. Till exempel får inget barnarbete förekomma och de som arbetar med Fairtrade-certifierade produkter får dessutom en bonus som kan användas till skolgång för barnen och bassjukvård. Många produkter är också ekologiska, säger fullmäktiges ordförande Gun Eriksson (S).

Riksdagsledamoten Hanif Bali (M) har nyligen kritiserat Stockholms kommun för att de tecknat avtal med Fairtrade. Enligt Bali så innebär avtalen att kommunerna utan upphandling i så stor utsträckning som möjligt köper varor från LO.

Även oppositionsrådet Olov Holst (M) är kritisk mot samarbetet med Fairtrade. Han tycker inte att de lever upp till sina ideal om bland annat bättre arbetsförhållanden och bekämpning av barnfattigdom. Istället menar han att de stänger ute de fattigaste bönderna och sätter käppar i hjulet för en gynnsam miljöutveckling.

Det finns en förening i kommunen som arbetar i syfte att få fler företag att välja Fairtrade-certifierade produkter. På samtliga kommunala arbetsplatser finns exempelvis bara certifierad te och kaffe. Fairtrade Cityföreningen i kommunen har 65 medlemmar. Gun Eriksson välkomnar fler till den.

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.