Foto: Jamshid Jamshidi

Kommunen beviljas bidrag för att ordna boende åt nyanlända

Sigtuna kommun har beviljats 500 000 kronor från Länsstyrelsen för att ordna bostäder åt nyanlända: - Tanken är att skapa en samverkansyta mellan kommunen och privata fastighetsägare. Vad man vill åstadkomma är ett forum för att underlätta bosättningen av anvisade samt ha beredskap för gruppen egenbosatta (EBO), skriver Kambiz Asadollahi, verksamhetschef för vuxenutveckling, i ett mail till märsta.nu

Igår kunde märsta.nu rapportera om att 73 nyanlända anvisats Sigtuna kommun under 2018. Det är nu kommunens ansvar att ordna boende åt dem. Nu har Länsstyrelsen beviljat kommunen medel för att ordna bostäder åt nyanlända. Ett samarbete mellan kommunen och olika privata fastighetsägare:
– De förväntande effekterna av insatsen är att mottagning och bosättning kommer påskyndas för de kommunanvisade. Beredskapen ökar även med ett fast nätverk av fastighetsvärdar genom att fastighetsbeståndet är kartlagt och tydligt, berättar Kambiz Asadollahi, verksamhetschef för vuxenutveckling.

Klarar mottagandet i år
Projektet startar i och med att kommunen får medel från Länsstyrelsen och hur pengarna används ska redovisas för Länsstyrelsen efter ett år. Under 2016 tog Sigtuna kommun emot 108 nyanlända och under 2017 ska antalet uppgå till 107. Enligt Kambiz Asadollahi klarar kommunen mottagandet. Det är dock oklart om det lett till att utsatta personer i kommunen trängts undan till förmån för nyanlända som varit fallet i flera andra kommuner.

Fortsatt klar majoritet kvinnor som vabbar

Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.

Många villor riskerar fuktskador vid kraftigt regn

Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.

Hotfull man missade flyg

Blåljus En man som skulle resa iväg till Thailand från Arlanda fick ändra sina planer sedan han uppträtt hotfullt mot andra resenärer.