En lastbil och personbil har krockat på E4:an söder om Märsta vilket orsakar långa köer.
Olyckan inträffade vid 8-tiden på morgonen på E4:an södergående strax söder om Märsta. Framkomligheten är begränsad och ett körfält är avstängt enligt Trafikverket. Polis och räddningstjänst har kallats ut. Störningarna väntas pågå till tidigast klockan 9 och kan även påverka trafiken genom Arlandastad och lv 859 mellan Märsta-Rosersberg då många brukar välja alternativa vägar då det är stopp på E4:an
Politik Kommunstyrelsens ordförande i Sigtuna, Mattias Askerson, har i ett brev till Region Stockholms ledning uttryckt oro över situationen inom ambulanssjukvården.
Notiser SMHI varnar för hög risk för skogs- och markbrand i delar av östra Svealand, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Risken bedöms som stor på många håll och kan snabbt förvärras vid torrt och blåsigt väder.
Notiser Efter år av misslyckade försök att hålla kanadagässen borta från strandpromenaden och badplatserna i Sigtuna har en rävattrapp gjort susen – åtminstone för stunden.
Blåljus SOS Alarm tog emot 438 samtal om akuta polisärenden i Sigtuna kommun under juli. Det är något fler än det historiska snittet för månaden, som ligger på 395 samtal.
Blåljus Under juli tog SOS Alarm emot 17 samtal om trafikolyckor i Sigtuna kommun. Det är något över det historiska snittet för månaden, som ligger på 14 samtal.
Nyheter Svea hovrätt fastställer tingsrättens dom mot en man i 20-årsåldern från Märsta som dömts för bland annat försök till grovt våld mot tjänsteman.
Notiser Svea hovrätt fastställer tingsrättens dom mot en man från Märsta som dömts för mordförsök på sin arbetsgivare. Händelsen inträffade på en byggarbetsplats i Sollentuna i samband med en konflikt om lön.
Blåljus Under juni och juli registrerade polisen 1 435 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 1 238 händelser som ska ha inträffat under sommarmånaderna. Den vanligaste brottskategorin var stöld utan inbrott.
Blåljus Polisen registrerade 142 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun under vecka 31. Av dessa ska 77 brott ha begåtts under veckan, medan övriga avser händelser vid en tidigare tidpunkt.