Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Köer i eftermiddagstrafiken

Det är mycket trafik både genom Arlandastad och E4 förbi Märsta på grund av lastbilsolycka norr om Måby.

På grund av lastbilsolyckan under förmiddagen norr om Måby är det mycket trafik genom Arlandastad då många väljer att köra genom Märsta och ut på väg 255 för att passera olycksplatsen. Köerna på E4N mot Uppsala startar vid Trafikplats Märsta och det var stopp i höjd med Arlanda. Lastbilen har bärgats bort och båda filerna är framkomliga.

upphandlingen av bolt

Oklart om Bolt-domen överklagas

Nyheter Det är ännu oklart om Sigtuna kommun kommer överklaga Förvaltningsrättens dom om att Bolt inte får vara med i upphandlingen.

VR kommer köra åt Mälardalståg från december 2026

Nyheter VR Sverige har vunnit upphandlingen och tar över driften av Mälartåg från december 2026. Kontraktet gäller i åtta år med möjlighet till förlängning. Beslutet meddelades den 8 oktober och beställare är Mälardalstrafik, som ägs gemensamt av regionerna i Stockholm, Sörmland, Uppsala, Västmanland, Örebro län och Östergötland.

Var tionde tåg i kommunen försenat under september

Nyheter Tågen till och från stationerna i kommun fortsätter att ha problem med punktligheten. Under september kom var tionde tåg mer än fem minuter sent till stationerna i Märsta, Arlanda C och Rosersberg, rapporterar Newsworthy.