Foto: Arkivbild/märsta.nu

Knivrån vid Märsta station

Två personer knivrånades under natten vid Märsta station.

Polis kallades till Märsta station vid midnatt natten mot måndag sedan två personer uppget att de rånats av tre gärningsmän. Motivet ska ha varit att målsägandena var skyldiga till en skuld, de blev av med en mobiltelefon av gärningsmännen som de säger sig veta vem det är. Samtliga inblandade i 18-20-årsåldern enligt Polisen och en anmälan om rån har upprättats men ingen person är ännu gripen.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening