Foto: Jamshid Jamshidi/arkiv

Knivrån i Sigtuna

Sent på fredagskvällen rånandes och misshandlades flera personer i Sigtuna av ett ungdomsgäng: - Ungdomar hade tagit sig till Sigtuna och varit beväpnad med knivar, säger polisens vakthavande befäl Jens Mårtensson.

Kl 22.38 fick polisen först ett larm om ett bråk i centrala Sigtuna där någon eventuellt kunde vara knivbeväpnad. När det stora polispådraget anlände var det väldigt stökigt och rörigt på platsen. Enligt stationsbefälet vid Stockholm Nord ringde flera personer polisen samtidigt med anledning av stöket. Minst en person ska ha misshandlats på Klockbacken och ådragit sig sår på läppen och ett jack i ögonbrynet. Ambulansen larmades till platsen men personen behövde inte följa med till sjukhus:
-Det var en större samling ungdomar, säger stationsbefälet Johan Sundberg.

Strax efter slagsmålet fick polisen in ett till larm från centrala Sigtuna. Där ska en person rånats och flera andra blivit hotade:
-Helt plötsligt hör någon av sig och säger att man blivit hotad med kniv och rånad på mobilen, det ska ha hänt i anslutning till busshållplats Klockbacken, säger Johan Sundberg.

20-talet ungdomar
I nuläget vill polisen inte sammankoppla de två larmen, men i båda fallen ska det varit ett ungdomsgäng:
-Det var två olika händelser på ungefär samma plats ungefär samtidigt, säger Sundberg.

Polisen sökte efter gärningsmännen i Sigtuna fram till kl 01.30 på lördagsnatten. Flera personer visiterades av Polis och bussarna mot Märsta kontrollerades:
-De sökte igenom allas kläder, säger ett ögonvittne till märsta.nu
-Man letade på både bussar och i närområdet för att hitta individerna, säger Johan Sundberg.

Polisen har inte identifierat någon person men ska ha fått signalement efter gärningsmännen:
-Man har ett signalement på misstänkta gärningsmän, men det är ingen som har frihetsberövats, säger Sundberg.

Flera anmälan är upprättade. Även kommunens fältarbetare var på plats för att få en uppfattning om händelsen.

EXTRA

Polis misstänker grov våldtäkt mot barn

Nyheter Omständigheterna kring det grova brottet som inträffade på Migrationsverkets återvändandecenter är fortsatt oklara, men nu verkar ändå brottsrubriceringen offentlig. Det rör sig om grov våldtäkt mot barn.

Risk för ishalka i Sigtuna kommun

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll klockan 19.00 till torsdag morgon klockan 10.00.

A-traktorer ökar i kommunen

Nyheter Antalet A-traktorer i Sigtuna kommun har ökat de senaste åren, enligt statistik som Newsworthy sammanställt med uppgifter från Transportstyrelsen.