Foto: Arkiv/Jamshid Jamshidi

Klubbat på KF: Vindkraften fick nytt miljontillskott

Återigen stod kommunens vindkraftverk i fokus när fullmäktige skulle skjuta in ytterligare medel. Oppositionen ansåg att man nu skulle avyttra verken som årligen behöver aktieägartillskott.

Årets första fullmäktige bjöd på nytt ett ärende om att ge kommunens vindkraftbolag Energioperatörerna AB mer pengar. Denna gång handlade det om 1,5 miljoner kronor. För första gången drabbades också nye kommunstyrelseordföranden Ibrahim Khalifa (S) och oppositionsrådet Olov Holst (M). Khalifa pratade om att man ska behålla vindkraftverket, Olov Holst som tidigare om att sälja av vindkraftverket. Flera företrädare för kommunledningen var kritiska till oppositionen samt (SD):s åsikt om att sälja. Kommunalrådet Dan Rosenholm (L) anklagade Holst och för bluff eftersom de inte budgeterat med förlusten i sitt budgetförslag. Olov Holst kontrade
– Varför ger inte du (Rosenholm, reds anm) svar på hur mycket detta kommer kosta 2017 och framåt? Varför slutar vi inte spekulera med skattebetalarnas pengar, du vet inte om elpriset är på väg ner, sa Holst från talarstolen.

Kalles (S) var stolt
Anna Kalles (S) menade att man bara pratade ekonomi och glömde bort att ta ansvar för miljön som man kan med att äga vindkraft.
– Jag stolt över att vi som kommun äger dessa vindkraftverk, sa Kalles.

Efter votering kunde kommunstyrelsens förslag bifallas och därmed fick Energioperatörerna AB sitt tillskott på 1,5 miljoner kronor. 27 röstade för och 24 röstade för att sälja vindkraften.

Försäljningen av Klockargården hanterades också och där fanns det inga invändningar utan samtliga partier klubbade igenom förslaget som innebär att Lillskär AB ska renovera och sälja bostadsrätter. Vidare anmälde Mats Weibull (M) en motion om att kommunen ska lösa problemen med sjukfrånvaro och personalomsättningen i den kommunala organisationen. Olov Holst lämnade in en motion om tryggheten efter att märsta.nu rapporterat om Brottsförebyggande rådets statistik över 2015. Han ville se kraftfulla åtgärder från kommunledningen och att nått görs åt otryggheten. Medborgarförslag lämnades in om att bland annat bygga en inomhushall med konstgräs, att begränsa fyrverkerier samt att man får stå på kommunens parkering vid kommunhuset över natten och under helger. Dessa ska nu beredas i den kommunala förvaltningen.

valet2026

(S) efterlyser samling för polisstation

Nyheter Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.

valet2026

Lokalt stöd för Liberalernas nya linje

Nyheter Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Nyheter Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu