Olov Holst (M) var glad direkt efter voteringen.Foto: Moderaterna

Klart med maktskifte – (S) går i opposition

För första gången på 15 år får Moderaterna en kommunstyrelseordförande samtidigt som Socialdemokraterna går i opposition: - Det är bra för kommunen att besluten äntligen är fattade och att vi nu kan städa ut de odemokratiska spelreglerna och skapa ordning, stabilitet och trygghet, säger Olov Holst, kommunstyrelsens ordförande (M), i en kommentar direkt efter sammanträdet i fullmäktige.

På torsdag kväll var det dags för det sista steget för att skifta kommunledning. Regnbågskoalitionen som kontrollerar den största minoriteten i fullmäktige har sedan i våras få till stånd ett skifte och uppmanat Socialdemokraterna att lämna sina ordförandeposter. Men under kvällen blev formalia verklighet. Olov Holst valdes till kommunstyrelsens ordförande. Den största skrällen under kvällen var val som oppositionsråd där (SD) utmanade Socialdemokraterna. (SD) tog ärendet till votering där man sedermera fick ge sig och Ibrahim Khalifa (S) valdes till oppositionsråd.

Khalifa: Styr med (S)-budget
Regnbågskoalitionen består av sex partier, (M), (KD), (C), (SfS), (L) och (MP). Socialdemokraterna går efter 15 år i kommunledningen för första gången i opposition:
– Jag tror inte kommuninvånare behöver vara oroliga för det kommande året, säger socialdemokraternas kommunalråd Ibrahim Khalifa. Högeralliansen och Miljöpartiet kommer att styra med en socialdemokratisk budget och saknar enighet om politiska förändringar. Jag förutspår ett år präglat av brist på politiska visioner och en oförmåga att fatta beslut, kommenterar Ibrahim Khalifa (S) efter sammanträdet.

Närmast för Regnbågskoalitionen blir att få ihop en budget som ska klubbas inom två månader. Partierna ska gemensamt arbeta för stabilitet och demokratisk utveckling och förbättring av Sigtuna kommun. Koalitionen uppger att de ska arbeta efter ledorden ”transparens” och ”Öppenhet”.

Stor risk för gräsbrand under fredagen

Notiser SMHI varnar för risk för gräsbrand i Sigtuna kommun och övriga Svealand under fredagen. Risken är stor eller lokalt mycket stor i de snöfria områdena mellan klockan 11.00 och 16.00.

Sju av tio kan få skyddplats i kommunen

Notiser I Sigtuna kommun finns 269 skyddsrum med totalt omkring 37 100 platser, vilket motsvarar cirka 70 procent av kommunens invånare. Nu ska fler skyddade utrymmen identifieras i källare, garage och vägtunnlar, rapporterar Newsworthy.

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.

Så många ska mönstra från kommunen

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.