Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Kinesiskt bolag leverar säkerhetsutrustning till Arlanda

Nutech som uppges ha kopplingar till kinesiska militären kommer att leverera utrustning till Arlandas säkerhetskontroll.

På tisdagen avslöjade Aftonbladet att det blir Nutech som levererar säkerhetsutrustning till Arlandas säkerhetskontroll. Bolaget har enligt tidningen koppling till kinesisk militär.
–  De vann för att de lämnade bästa anbudet, säger Annika Balazs, strategisk upphandlingschef på Swedavia, till Aftonbladet.
Kontraktet vanns genom en offentlig upphandling och bolaget sökte anbud för screening-utrustning och integration med Arlandas befintliga system. Nutech har vunnit upphandlingar på andra håll i Europa i säkerhetskontroller. Detta antas bero på att man dumpat priserna med 30-50 procent. Annika Balazs, chef för strategiskt inköp på Swedavia, uppger för Aftonbladet att anbudet var bäst både rörande pris och kvalitet. Beslutet att anta Nutech som vinnare kritiseras av Lars Nicander, seniorrådgivare på Försvarshögskolan. Nutech ska vara svartlistad av USA.
– Det låter konstigt att välja det här bolaget när samma produkter har blivit svartlistade på andra ställen. Det borde vara en varningsklocka. Vi vet ju att kinesiska staten använder övervakningssystem för att dammsuga västvärlden på information och personuppgifter och ofta handlar det om bakdörrar i systemen som läcker känslig information tillbaka till Kina, säger Nicander till Aftonbladet.
Nutech anser att de är offer för ogrundade anklagelser. Han poängterar att utrustningen är deras men datan är kundens, det vill säga att kunden bestämmer vad som händer med informationen.
Swedavia skriver i ett uttalande att Nutech är en etablerad leverantör av granskningsutrustning, exempelvis röntgensystem, till ett antal flygplatser i Europa.

– I detta fall handlar det om ett standardsystem och röntgenutrusning till den nya säkerhetskontrollen som nu byggs på Arlanda. Utrustningen från Nuctech är godkänd av ECAC, som är av ansvarig myndighet för godkännande av granskningsutrustning inom Europa. Vad gäller avtalet har vi följt gällande upphandlingslagstiftning och upphandlingen följer också reglerna enligt Säkerhetsskyddslagen. Swedavia kommer att teckna ett säkerskyddsavtal med leverantören.

Utvisningen av Ayla

Aylas utvisning kan stoppas

Nyheter Under onsdagen meddelades att utvisningar till Iran kan stoppas tillfälligt på grund av den rådande inrikespolitiska situationen. Det innebär att märstabon Ayla som riskerar utvisning för tillfället stannar kvar i Sverige.

EXTRA

Skepptuna kan få militäranläggning

Nyheter Det tidigare golfområdet i Skepptuna kan komma att användas för militär verksamhet. Marken har nyligen köpts av Fortifikationsverket, som ansvarar för fastigheter som används av Försvarsmakten.

Planering för elbussar vid Märsta bussdepå

Politik Region Stockholm planerar att elektrifiera bussdepån i Märsta. Det innebär att depån ska anpassas för att kunna ta emot och ladda elbussar. Totalt handlar det om 102 elbussar som ska börja trafikera området när Region Stockholm tar över busstrafiken i egen regi år 2029.

Klartecken för YH-utbildning inom flygteknik

Nyheter Myndigheten för yrkeshögskolan har beviljat Sigtuna kommuns ansökan om att starta en yrkeshögskoleutbildning inom flygteknik. Beslutet kom under gårdagen och innebär att kommunen efter flera års arbete nu får tillstånd att bedriva utbildningen.

Färre laddbara bilar nyregistrerades

Nyheter Andelen elbilar och laddhybrider bland nyregistrerade personbilar minskade i Sigtuna kommun under fjärde kvartalet 2025. Det visar statistik som Newsworthy sammanställt.