Stopp uppe i korsningen vid PlantagenFoto: Insändarbild
Köer både vid Rosersberg och MärstaFoto: Skärmdump/trafiken.nu
Köer både vid Rosersberg och MärstaFoto: Skärmdump/trafiken.nu

Kaos i trafiken efter inbrott i Rosersberg – Åtta gripna

Efter inbrott hos ett teknikföretag i Rosersberg har det kastats ut fotanglar på E4:an som stängdes av i norrgående riktning i tre timmar under morgonen: - Polisen var på plats med helikopter, ett antal målade och omålade bilar och sökte igenom bilar och området vid Spjutvägen/Monumentvägen vid 04.30 i morse, berättar ett vittne för märsta.nu

Larm om inbrottet kom vid 4.12 enligt Aftonbladet. När gärningsmännen tog till flykten i norrgående riktning på E4:an kastades fotanglar ut rapporterar Aftonbladet.
– Minst ett tiotal bilister på E4:an har fått punktering, säger Zareh Mansourian vid polisen till tidningen.

Flykten skedde i tre olika bilar, bland annat har en polisbil fått punktering. På grund av detta har Trafikverket stängt av E4:an för att rensa upp fram till tidigast klockan 7. Trafikanter uppmanas att ta andra vägar än E4:an, i södergående riktning är ett körfält avstängt.

Med anledning av rånet spårade polisen i delar av Märsta efter gärningsmännen. Ett vittne uppger för märsta.nu att pådraget var stort kring Ekilla vid 4.30 i morse:
– Hunden skällde som en galning när Helikoptern på mycket låg höjd drog fram och tillbaka över husen, polisen på marken gick med ficklampor och lyste in i bilarna som stod parkerade på platsen, berättar en läsare för märsta.nu

Enligt uppgifterna ska två personer ha gripits och släpats iväg till en polisbil tidigt i morse. Polisen vid Stockholm Nord kunde vid 6.30-tiden i morse inte bekräfta några uppgifter om ett gripande utan hänvisade till en åtkomstskyddad händelserapport.

Det är oklart om något saknas efter inbrottet som är rubricerat som grov stöld:
– Vi måste vänta in representanter för det här företaget så får de redogöra för om något saknas. Men det är rubricerat som grov stöld, säger Jens Mårtensson, vakthavande befäl vid polisen i Stockholms län, till Aftonbladet.

Omfattningen av fotanglarnas skador på E4:an är stor, det kan röra sig om upp till 100 bilar som fått punktering. Bilar står stilla eller så krypkörs det, köer ska uppstå hela vägen från Pinbacken in på E4:an så välj alternativa vägar om ni ska åka väg 263 och undvik E4:an i båda riktningar helt fram tills att det är upprensat.

Även Aftonbladet har nu nåtts av uppgifter om att ett gripande gjorts något som märsta.nu var först med att rapportera om. Men Polisen är även där fortsatt förtegen om vad som lämnas ut till media:
– Vi ska ta ett samlat grepp om vad vi går ut med när vi har en pressansvarig på plats. Du får återkomma senare, säger Lena Baakki, vakthavande befäl vid polisen i Stockholms län enligt tidningen.

E4:an har nu öppnats upp men framkomligheten är kraftigt begränsad i båda riktningarna förbi Märsta-Väsby. Massor med bilar står utmed vägen med punktering. En uppgiftslämnare vittnar om 30 bilar och städmaskiner som kör för att rensa upp fotanglarna.

Polisen bekräftar vid 8-tiden på morgonen att ett gripande har skett, totalt rör det sig om åtta personer som gripits i närområdet. Man har även tagit bilar i beslag för en teknisk undersökning.

Vet du mer eller har bilder? Maila redaktion

Uppdaterad kl. 8.14

Satsning på snabbare klottersanering

Notiser Arbetet med att hålla kommunen klotterfri ska nu gå snabbare. Genom ett nytt avtal med Vattenfall ansvarar kommunen även för sanering av klotter på deras anläggningar, som exempelvis elskåp.

Tullverket sätter in sedelhund på Arlanda

Nyheter Tullverket har nu placerat sin första renodlade sedelhund på Arlanda flygplats som en del av arbetet mot organiserad brottslighet och illegal penninghantering. Hunden är tränad att upptäcka kontanter som förs in eller ut ur landet utan att anmälas.

Utvisningen av Ayla

Aylas utvisning kan stoppas

Nyheter Under onsdagen meddelades att utvisningar till Iran kan stoppas tillfälligt på grund av den rådande inrikespolitiska situationen. Det innebär att märstabon Ayla som riskerar utvisning för tillfället stannar kvar i Sverige.

EXTRA

Skepptuna kan få militäranläggning

Nyheter Det tidigare golfområdet i Skepptuna kan komma att användas för militär verksamhet. Marken har nyligen köpts av Fortifikationsverket, som ansvarar för fastigheter som används av Försvarsmakten.

Planering för elbussar vid Märsta bussdepå

Politik Region Stockholm planerar att elektrifiera bussdepån i Märsta. Det innebär att depån ska anpassas för att kunna ta emot och ladda elbussar. Totalt handlar det om 102 elbussar som ska börja trafikera området när Region Stockholm tar över busstrafiken i egen regi år 2029.

Klartecken för YH-utbildning inom flygteknik

Nyheter Myndigheten för yrkeshögskolan har beviljat Sigtuna kommuns ansökan om att starta en yrkeshögskoleutbildning inom flygteknik. Beslutet kom under gårdagen och innebär att kommunen efter flera års arbete nu får tillstånd att bedriva utbildningen.