Foto: MMS-Bild/Arkiv

Kameraövervakning införs i Valsta

Valsta får kameraövervakning meddelar lokalpolisområdeschef Emil Andersson: - Irriterat bland de kriminella eftersom vi valt att övervaka deras bästa plats, skriver han på Twitter.

Emil Andersson, lokalpolisområdeschef, tog förra veckan beslut om allmän kameraövervakning i 90 dagar i Valsta meddelar han via Twitter.
– Irriterat bland de kriminella eftersom vi valt att övervaka deras bästa plats. Ihop med andra operativa åtgärder jobbar vi vidare för ett tryggare Valsta!

I en kommentar utvecklar han resonemanget om att kriminella inte kan använda sin vanliga plats som de tycker är bäst och att forskning visar att kriminalitet tappar kraft när den måste flyttas till andra plats.

Akuta polisärenden ökade i kommunen

Blåljus SOS Alarm tog emot 438 samtal om akuta polisärenden i Sigtuna kommun under juli. Det är något fler än det historiska snittet för månaden, som ligger på 395 samtal.

Vanligaste brotten i sommar

Blåljus Under juni och juli registrerade polisen 1 435 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 1 238 händelser som ska ha inträffat under sommarmånaderna. Den vanligaste brottskategorin var stöld utan inbrott.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening