Jens Hult var självsäker på scenen i sin hemstadFoto: Magnus Granhagen
Martin Almgren skrev autografer efteråt. Foto: Magnus Granhagen
Jens Hult framför några yngre fans. Foto: Magnus Granhagen

Jens och Martin spelade i Valsta

Jens Hult och Martin Almgren, Idolvinnare 2015, spelade i samband med Valstadagen: - Det är en helt annan feeling att vara på hemmaplan, säger Jens till märsta.nu

Huvudnumret under Valstadagen var, Martin Almgren får ursäkta, märstasonen Jens Hult. Han trivdes på scenen och levererade både nya och gamla låtar inför den entusiastiska publiken:
– Det är fantastiskt att vara hemma, det känns inte att man måste bevisa sig som för de som inte känner till mig. Jag har många vänner här, det har varit en intensiv period med många spelningar och en ny singel, sa Jens efter spelningen.

Nybliven pappa
Efter den hektiska perioden med Idol har hysterin lagt sig kring Jens som nu kan leva ut sitt artisteri. Han är också nybliven pappa och hemma med dottern tre dagar i veckan.
– Det känns jättebra med familj, jag får vara hemma och se henne växa upp varje dag, säger Jens.

Svårt att hitta i Valsta
Idolvinnaren från 2015 hade också tagit sig till Valsta efter några felkörningar då Vattentornet inte fanns upplagt i GPS:en.
– Det var kul att vara här, första gången så det var lite svårt att hitta.

Martin berättade att tiden efter Idol var hektiskt och att han inte var hemma så mycket ett tag. Nu kommer han fokusera på att skriva nya låtar för en ny platta och han ger sig också ut på turné i sommar.

Trygghetsvandringarna startar i Märsta

Notiser Trygghetsvandringar genomförs regelbundet i Märsta centrum för att upptäcka brister i utemiljön och stärka tryggheten. Kommunen och fastighetsägare går tillsammans igenom områden där belysning, sikt och ordning behöver förbättras.

Snöröjning och halkbekämpning inför nästa veckas vinterväder

Nyheter Nästa vecka väntas minusgrader och snö i länet. Trafikverket förbereder därför intensifierad snöröjning och halkbekämpning på de större vägarna i kommunen. Vägar med mycket trafik prioriteras först, bland annat E4/Uppsalavägen, E20, E18 samt viktiga bussstråk och vägar till industriområden.

Nya bygglovsregler förenklar ansökan

Nyheter Från den 1 december 2025 träder nya regler för bygglov i kraft. Syftet är att göra det enklare och tydligare för dig som ska bygga eller göra förändringar på din fastighet.

Sigtuna klarar EU:s nya krav på luftkvalitet

Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.