Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Jägare död i Sigtuna

En jägare har påträffats död i samband med jakt kring Bärmö utanför Sigtuna.

Ett jaktlag larmade om en saknad kamrat vid 16-tiden. Polis och räddningstjänst åkte ut och påträffade mannen strax efter. Hjärt- och lungräddnings påbörjades men jägarens liv gick inte att rädda. Polisen har ingen misstanke om brott och anhöriga har underrättats, skriver Polisen på sin hemsida.
– Vi kommer inte att göra någon teknisk undersökning, när man är ute i snön så ser man ganska tydligt vad som har hänt. Förmodligen är det någon form av sjukdomsfall eller liknande, berättar Albin Näverberg vid Polisens ledningscentral.
Jägaren ska vara född 1943 och Polisen vill inte uttala sig om denne hade någon sjukdomshistorik.

 

Nattpendeltåg till Märsta, Rosersberg och Arlanda från augusti 2026

Politik Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.

EXTRA

Misshandel vid restaurang i Märsta

Blåljus Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.

Flygplan mot Arlanda larmade om rök i kabin

Blåljus Ett flygplan från Air France, på väg från Paris till Arlanda, aktiverade ett nödlarm på lördagskvällen efter en indikation om möjlig rökutveckling i kabinen. Händelsen inträffade när planet befann sig på hög höjd, cirka tre mil söder om Stockholm.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening