Sedan 2014 avråder man allmänhet från att äta fisk fångad i OxundasjönFoto: Genrebild
Här ligger Oxundasjön. Foto: Maps

Internationell expertis ska lösa PCB-dilemmat i Oxundasjön

Under flera år har Sigtuna kommun och Upplands-Väsby försökt komma tillrätta med de höga halterna av PCB i Oxundasjön, nu blir det senaste draget att Väsby skickar en delegation till en internationell konferens Japan för att diskutera saken.

Internationell expertis ska dela med sig av kunskap för att bekämpa höga PCB-halter i Oxundasjön, södra delen av Fysingen, som delas mellan Sigtuna och Upplands-Väsby kommuner. I dagarna skickas en delegation till Japan från Upplands-Väsby:
– Att ha tjänstemän på plats i Japan och få möjlighet att kunskapsbygga tillsammans med internationella experter inom PCB-området är otroligt värdefullt. Det är viktigt i den omfattande åtgärdsprocessen som kommunen har framför sig, säger Mathias Bohman (S) kommunstyrelseordförande i Upplands-Väsby.

Sigtuna kommun har inte meddelat någon medverkat på konferensen. Miljöenheten i Väsby har hittat ett läckage av PCB till Oxundasjön från Väsbyån. Experter från hela världen uppges delta
– I nuläget finns nationell expertis inkopplad i arbetet kring läckaget i Oxundasjön, men i den utmaning som ligger framför oss är det också viktigt att få input från internationella experter på området, säger Anna Åhr Evertson, miljöplanerare i Upplands Väsby kommun

jullov

Många gratis jullovsaktiviteter för barn och unga

Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.