Foto: Maps

Inget vasst i Sjudargården

Sigtuna kommun har undersökt vattnet kring den långa bryggan i Sjudargårdsbadet och har inte hittat något föremål som ligger.

Det var i natt som det rapporterades in om skador i samband med bad på Sjudargården. Efter att man befarat att det fanns vassa föremål i vattnet så skickade kommunen ner dykarklubben i vattnet. På eftermiddagen meddelas att det inte finns något vasst föremål i vattnet och att bryggan återigen öppnas upp. Jack Fluch på fritidsförvaltningen säger till märsta.nu att det låg glas på bryggan under morgonen som kan ha orsakat skadan på en flicka.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.