Ingen ”tant” i Växjö

Växjös Kulturnämnd har på onsdagen fattat beslut om att inte gå vidare med att uppföra ”tantstatyn”: - Detta är komplex fråga. Beslutet togs lite snabbt och nu har vi hunnit diskutera igenom alla aspekter i våra respektive politiska grupper, säger nämndens ordförande Eva Johansson i ett pressmeddelande.

Kulturnämnden i Växjö fattade ett beslut förra året att uppföra statyn ”Tanten”, en kvinna med väskan. Det beslutet revs idag upp. Anledningen är att beslutet i höstas anses vara förhastat och att det inkommit synpunkter från en anhörig som tycker att det vore olämpligt att uppföra konstverk över händelsen då en tant slår till en nazist i bakhuvudet.
– Växjö kommun ska med stark röst värna det fria ordet menar Eva. Det är en grundpelare för vår demokrati och försvarandet av mänskliga rättigheter. Jag anser att det i den tanken också är viktigt att möta oliktänkande med ord och samtal, inte med tillhyggen. I det sammanhanget anser jag således inte att en staty som skildrar tanten med väskan är lämplig att uppföra i Växjö.
Uppdrag att köpa till Märsta
Sigtuna kommuns intention är att gå vidare med att uppföra ”tanten”. Den anses vara en symbol för yttrandefrihet . Konstverket bygger på ett fotografi som Hans Runesson tog 1985. Verket har sedan skapats av Susanna Arwin. I samband med Kommunstyrelsens möte förra veckan fick kommundirektören Ulla-Marie Hellenberg i uppdrag att utreda möjligheten för att köpa och placera den i kommunen:
– Genom detta vill vi hylla människor med civilkurage och de grundläggande demokratiska värdena, säger Dan Rosenholm (FP), kommunalråd i Sigtuna kommun, kommenterar Dan Rosenholm (FP) i ett pressmeddelande.

Nattpendeltåg till Märsta, Rosersberg och Arlanda från augusti 2026

Politik Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.

EXTRA

Misshandel vid restaurang i Märsta

Blåljus Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.

Flygplan mot Arlanda larmade om rök i kabin

Blåljus Ett flygplan från Air France, på väg från Paris till Arlanda, aktiverade ett nödlarm på lördagskvällen efter en indikation om möjlig rökutveckling i kabinen. Händelsen inträffade när planet befann sig på hög höjd, cirka tre mil söder om Stockholm.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening