Inbrottsförsök i restaurang

Polisen kallades till centrala Sigtuna under tisdagskvällen efter larm om ett pågående inbrott.

Klockan 20.28 fick polisen samtal om ett pågående inbrott på en restaurang i centrala Sigtuna.
– Vi fick andrahandsuppgifter, det är någon som ringt in till oss och fått höra av någon annan att det är ett pågående inbrott. Vi har varit på plats för att se vad som hänt, och sen utgått från de uppgifterna vi fått. Vi tror inte att de fick med sig något och skriver därför en anmälan om försök till stöld, säger Towe Hägg, informatör vid Polisens ledningscentral.

Har du bild? Vet du mer? Kontakta redaktionen!

Trygghetsvandringarna startar i Märsta

Notiser Trygghetsvandringar genomförs regelbundet i Märsta centrum för att upptäcka brister i utemiljön och stärka tryggheten. Kommunen och fastighetsägare går tillsammans igenom områden där belysning, sikt och ordning behöver förbättras.

Snöröjning och halkbekämpning inför nästa veckas vinterväder

Nyheter Nästa vecka väntas minusgrader och snö i länet. Trafikverket förbereder därför intensifierad snöröjning och halkbekämpning på de större vägarna i kommunen. Vägar med mycket trafik prioriteras först, bland annat E4/Uppsalavägen, E20, E18 samt viktiga bussstråk och vägar till industriområden.

Nya bygglovsregler förenklar ansökan

Nyheter Från den 1 december 2025 träder nya regler för bygglov i kraft. Syftet är att göra det enklare och tydligare för dig som ska bygga eller göra förändringar på din fastighet.

Sigtuna klarar EU:s nya krav på luftkvalitet

Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.