Tidigt i morse rammade inbrottstjuvar in i Ica Kvantum i Märsta: - Någon eller några har kört in med en bil och vi tror att man fått med sig tobaksvaror, säger Anders Rosvall, biträdande stationsbefäl vid Polisen Stockholm Nord.
ICA Kvantum som öppnade på onsdagen har redan haft sitt första inbrott. Polis larmades till platsen vid 4.30 i morse sedan gärningsmän kört in med en bil genom entrén. De tog sedan vad polisen tror är snus och tobak och lämnade sedan platsen i en annan bil. Förödelsen efter inbrottet är ganska stor uppger Anders Rosval, biträdande stationsbefäl vid Polisen Stockholm Nord. Inga personer är gripna i nuläget.
Vittnen såg hur flera personer sprang in och ut ur butiken med säckar som de sedan lastade in i en svart kombi. Därefter larmades polis till platsen. När patrullerna anländer är inga gärningsmän kvar utan endast bilen som tagits i beslag för en teknisk undersökning. Spaningarna efter gärningsmännen har varit resultatlösa.
Notiser Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.
Ung & Student Arlandagymnasiet tar nu steget in på Arlanda flygplats. Ett nytt hyresavtal innebär att skolan får tillgång till cirka 3 300 kvadratmeter lokaler direkt inne på flygplatsområdet.
Politik Regeringen ger klartecken till satsningar som påverkar infrastrukturen kring Arlanda. För Sigtuna kommun innebär det bland annat finansiering för en ombyggnad av Märsta station.
Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.
Notiser Under 2025 rapporterades sju fall av den fästingburna sjukdomen i Sigtuna kommun, enligt statistik från Folkhälsomyndigheten som Newsworthy sammanställt. Det är fem fler än året innan och den högsta siffran som noterats i kommunen.
Notiser Regeringen har nu presenterat nya byggstartsbeslut inom den nationella infrastrukturplanen, där flera satsningar berör tillgängligheten till Arlanda.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.