Inbrott på byggarbetsplatser i Rosersberg och Sigtuna
Två företag hade inbrott i Rosersberg och Sigtuna igår vid 21-tiden. Polisen sökningar blev resultatlösa.
Polis larmades till två parallella inbrott i kommunen igår vid 21-tiden, det första larmet gick till Ängsparken i Sigtuna stadsängar där några personer tagit sig in på en byggarbetsplats där det står förvaringscontainrar. Personerna började sabotera kameror och resten av larmet. Polisen anländer kort därpå och hittar en uppbruten container och hjulspår men inga misstänkta.
Kort därpå kom nytt larm, denna gång från Rosersberg där personer bröt sig in på en byggarbetsplats. Ett vaktbolag kunde se brottet på sina övervakningskameror. Polispatrullen får upp spår till en grusplan med hjulspår. Men inga misstänka syns till där. Man kan heller inte konstatera att något brott begåtts.
Blåljus Vid 2-tiden i natt inträffade ytterligare ett våldsbrott i Märsta. En man grips misstänkt för grov misshandel. Den utsatte är en kvinna som förts till sjukhus.
Politik Oppositionspartierna Socialdemokraterna, Vänsterpartiet, Miljöpartiet och Centerpartie riktar skarp kritik mot den moderatledda kommunledningens beslut att tacka ja till ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring.
Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.
Nyheter En nederländsk lastbilschaufför i 20-årsåldern stoppades vid Öresundsbron med stora mängder narkotika i lasten. Han uppgav att han var på väg till Arlanda flygplats, men i lastutrymmet hittades heroin och cannabisharts till ett uppskattat värde av flera miljoner kronor.
Notiser Årets influensavaccination är igång för personer över 65 år och riskgrupper. I Region Stockholm vaccinerade sig 64 procent av 65-plussarna under förra säsongen.
Blåljus Tre personbilar kolliderade på E4 mellan Rosersberg och Stora Wäsby under måndagsmorgonen. Olyckan inträffade strax före klockan 06.30 och vägen stängdes tillfälligt i södergående riktning.
Blåljus Under fredagskvällen utsattes en äldre kvinna i Sigtuna för ett bedrägeriförsök. Moduset var samma som polisen tidigare i veckan varnat för - äldre kontaktas för låsbyte.