Foto: Arkiv/Jamshid Jamshidi

Inbrott i butik på Tingvalla

En butik på Tingvalla drabbades av inbrott under natten: - Det stals tobak, säger Towe Hägg vid Polisens regionledningscentral till märsta.nu

Klockan 3.45 larmades väktare och butikens ägare till Tingvallavägen med anledning av ett inbrott. På plats konstateras att ingen gärningsman är kvar men att de tagit sig in genom att bryta upp entrédörren. Enligt Polisen kom man över tobak av okänt värde. Polis har upprättat en anmälan om stöld och en teknisk undersökning ska genomföras.

Fotnot: märsta.nu skrev tidigare om att det var Tingvalla närbutik som drabbades, det stämmer inte utan det var någon annan butik enligt Tingvalla Närbutiks ägare. märsta.nu ber om ursäkt för den uppgiften.

Uppdaterad 13.09

Väsby kan stoppa kraftledning mot Odensala

Notiser Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.