Hyresgästföreningen anser att SigtunaHems yrkande på 3,5 procents hyreshöjning är för högt: - Vi har inlett förhandlingarna men står i dagsläget långt från varandra vilket gör det svårt att sia om när en eventuell överenskommelse skulle kunna vara klar, meddelar pressekreteraren Gunnel Cirverius i mail till märsta.nu
Inför förhandlingarna med bostadsbolagen i Stockholm skickade Hyresgästföreningen ut ett pressmeddelande där man ansåg att det idag är mer gynnsamt än någonsin att äga hyresfastigheter, vinsterna ansågs höga och räntorna låga. SigtunaHem som yrkat höjning på 3,5 procent vilket motsvarar 230 kronor i månaden för en normaltrea på 77 kvm. Man motiverar höjningen med att de bolag som levererar el, vatten, värme och avfallshantering höjt taxorna samt att man ska satsa på att fräscha upp tvättstugor och bli bättre kundservice.
”Står långt från varandra” Men yrkandet tas inte emot med öppna armar av Hyresgästföreningen som ska förhandla med SigtunaHem. I mail till redaktionen skriver pressekreteraren Gunnel Cirverius att yrkandet är för högt då man har manat till återhållsamhet för 2016 med hänsyn till det ekonomiska läget med låg inflation och de låga räntorna. Förhandlingarna är inledda men man står långt ifrån varandra och det är oklart när en överenskommelse kan vara klar. SigtunaHem avser att höjningarna ska träda i kraft 1/1 2016. Om inget avtal nås kan det bli aktuellt med retroaktiva höjningar för de månader som höjningarna inte trädit i kraft.
Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.
Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)
Nyheter Sigtuna har i juli uppmätt den högsta långtidsarbetslösheten sedan november 2022. Utvecklingen speglar ett bredare mönster i både länet och riket, men statistiken visar också tydliga skillnader mellan olika grupper på arbetsmarknaden.
Nyheter Länsstyrelsen har godkänt planerna på en ny solcellspark i Bärmö, strax utanför Sigtuna. Parken, som ska anläggas av Soltech Energy, kommer att täcka en yta på 109 000 kvadratmeter, motsvarande cirka 27 fotbollsplaner.
Notiser Från och med måndagen den 18 augusti övergår SL till hösttidtabell. För resenärer i Sigtuna kommun innebär skiftet inga förändringar i varken busstrafiken eller pendeltågstrafiken.
Blåljus Under vecka 32 registrerade polisen 145 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 59 händelser som ska ha inträffat under just veckan, medan resterande anmälningar avser tidigare tidpunkter.
Nyheter I grundskolor i kommunen går det i genomsnitt 13 elever på varje lärare. Det är fler än rikssnittet på 12 elever per lärare, visar ny statistik från Skolverket.
Nyheter SMHI har utfärdat en gul varning för åska som gäller bland annat Sigtuna kommun på fredagskvällen. Mellan klockan 20 och 23 väntas kraftiga åskoväder med kortvarigt mycket hårda vindbyar, lokalt upp mot stormstyrka.
Notiser En kvinnlig skådespelare, känd från flera stora filmer och tv-serier, åtalas misstänkt för att ha stulit en Chanel-parfym värd 1 575 kronor från en taxfreebutik på Arlanda i mars i år.
Nyheter Arbetslösheten i Sigtuna kommun är nu 9,2 procent, en ökning jämfört med förra året. I juli fick bara 124 personer jobb, vilket är årets lägsta notering enligt Arbetsförmedlingen.
Politik Kommunstyrelsens ordförande i Sigtuna, Mattias Askerson, har i ett brev till Region Stockholms ledning uttryckt oro över situationen inom ambulanssjukvården.
Notiser SMHI varnar för hög risk för skogs- och markbrand i delar av östra Svealand, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Risken bedöms som stor på många håll och kan snabbt förvärras vid torrt och blåsigt väder.
Notiser Efter år av misslyckade försök att hålla kanadagässen borta från strandpromenaden och badplatserna i Sigtuna har en rävattrapp gjort susen – åtminstone för stunden.