Foto: Swedavia/Daniel Asplund

Hund på vift hittades efter ett dygn

På söndag vid 2.30-tiden försvann en hund på Arlanda i anslutning till Terminal 5, efter ett dygns letande hittades hunden i ett dike rapporterar Expressen.

Hunden Joana, 3, är en strävhårig podengon som räddades från gatan i Portugal. Hennes matte importerade henne till Sverige men vid ankomst till Arlanda slet sig hunden och försvann spårlöst. Intensiva sökningar tog vid och efter ett dygn kunde hon hittas. Joans var nedkyld och chockad men vid liv i ett dike, skriver Expressen.

Vid 2-tiden natten mot söndag trodde man att hon setts kring Arlandas polisstation. Letandet fortsatte under dagen trots snö och blåst, ett vaktbolag deltog även. Under kvällen fann man henne. Det var en annan kvinna som var ute med sin hund som hittade henne. Natten mot måndag tillbringar hon i Uppsala där hon ska undersökas av veterinärer innan matten Susanne Albertsson kan ta med henne hem.

Liberalerna vill flagga för Grönland

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun vill flagga för Grönland runt om i kommunen, mot bakgrund av USA:s presidents utspel om att USA behöver Grönland: - Grönland är ett självstyrande område med ett eget folk och en tydlig rätt till självbestämmande. Vi vill att Sigtuna kommun, precis som vi gör med Ukraina, även ska visa stöd för våra nordiska grannar när dessa rättigheter ifrågasätts, säger gruppledare Pernilla Bergqvist i ett uttalande.

Satsning på snabbare klottersanering

Notiser Arbetet med att hålla kommunen klotterfri ska nu gå snabbare. Genom ett nytt avtal med Vattenfall ansvarar kommunen även för sanering av klotter på deras anläggningar, som exempelvis elskåp.

Tullverket sätter in sedelhund på Arlanda

Nyheter Tullverket har nu placerat sin första renodlade sedelhund på Arlanda flygplats som en del av arbetet mot organiserad brottslighet och illegal penninghantering. Hunden är tränad att upptäcka kontanter som förs in eller ut ur landet utan att anmälas.

Utvisningen av Ayla

Aylas utvisning kan stoppas

Nyheter Under onsdagen meddelades att utvisningar till Iran kan stoppas tillfälligt på grund av den rådande inrikespolitiska situationen. Det innebär att märstabon Ayla som riskerar utvisning för tillfället stannar kvar i Sverige.

EXTRA

Skepptuna kan få militäranläggning

Nyheter Det tidigare EXPO-området i Skepptuna kan komma att användas för militär verksamhet. Marken har nyligen köpts av Fortifikationsverket, som ansvarar för fastigheter som används av Försvarsmakten.

Planering för elbussar vid Märsta bussdepå

Politik Region Stockholm planerar att elektrifiera bussdepån i Märsta. Det innebär att depån ska anpassas för att kunna ta emot och ladda elbussar. Totalt handlar det om 102 elbussar som ska börja trafikera området när Region Stockholm tar över busstrafiken i egen regi år 2029.

Klartecken för YH-utbildning inom flygteknik

Nyheter Myndigheten för yrkeshögskolan har beviljat Sigtuna kommuns ansökan om att starta en yrkeshögskoleutbildning inom flygteknik. Beslutet kom under gårdagen och innebär att kommunen efter flera års arbete nu får tillstånd att bedriva utbildningen.