Olov Holst (M), skriver på listan mot nedläggningen av ValstasatsningenFoto: MMS-Bild

Holst (M) backar upp Valstasatsningen

Valstasatsningen får nu oväntad uppbackning från oppositionsrådet Olov Holst (M): - Visar mitt personliga och Nya Moderaternas stöd för Valstasatsningen genom att skriva på protestlistan mot Socialdemokraternas och Folkpartiets fullständigt obegripliga nedläggningen av den väl fungerande verksamheten, skriver Holst via Facebook.

Det har startats en namninsamling för att behålla Valstasatnsingen som två av kommunledningens partier vill lägga ner, Socialdemokraterna och Folkpartiet. Enligt oppositionsrådet Olov Holst (M) är Miljöpartiet emot en nedläggning. Holst skrev själv under namninsamlingen och det är inte bara Holst som är emot nedläggningen utan hela hans parti.
– Valstasatsningen har funnits i 17 år och tillkom bl.a. tack vare en moderat motion till Kommunfullmäktige 1996. Under alla dessa år har man inom ramen för verksamheten åstadkommit massor för att synliggöra kommundelen och skapa delaktighet och engagemang där det behövs som bäst, skriver Holst på sin facebooksida.

ambulanskrisen

Så ska Ambulanskrisen lösas

Nyheter Finansregionrådet Aida Hadžialić (S) satt på måndagen i möte med Vårdförbundet och Kommunal för att diskutera och hitta lösningar på krisen inom ambulanssjukvården där det i Sigtuna kommun förra veckan saknades personal till ambulansen.

Oppositionen kräver krismöte om ambulansvården

Nyheter Ambulanssjukvården i Region Stockholm är i ett allvarligt krisläge. Nu kräver Moderaterna, Kristdemokraterna och Liberalerna ett extra sammanträde med regionstyrelsen samt en krisplan för att hantera situationen.

kyrkovalet

Kyrkovalet närmar sig – så kan du påverka

Nyheter Mellan den 8 och 21 september hålls kyrkovalet i Svenska kyrkan. Då får medlemmar över hela landet möjlighet att rösta om vilka som ska styra kyrkan under de kommande fyra åren – både lokalt och nationellt.

Nattpendeltåg till Märsta, Rosersberg och Arlanda från augusti 2026

Nyheter Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.

Sigtunaliberalerna positiva till ny partiledare

Nyheter Simona Mohamsson föreslås som ny partiledare för Liberalerna efter Johan Pehrsson. Ett besked som Liberalerna i Sigtuna kommun ser positivt på: - Simona står för en tydlig liberal riktning och har modet att ta de viktiga debatterna, uppger gruppledare Pernilla Bergqvist.

EXTRA

Upphandling av simhallar stoppas

Nyheter Sigtuna kommun avbryter upphandlingen om extern drift av kommunens simanläggningar. Beslutet fattades av kultur- och fritidsnämnden den 22 maj med motiveringen att konkurrensen i upphandlingen varit begränsad och att det inkomna anbudet inte uppfyllde kraven på kostnadseffektivitet.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Nyheter 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Nyheter Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Tillför 30 miljoner för att korta vårdköer

Nyheter Region Stockholm planerar att tillföra 30 miljoner kronor till Karolinska Universitetssjukhuset för att korta ner vårdköerna. Beslutet väntas tas vid hälso- och sjukvårdsnämndens möte den 15 april.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening