Idag kommer kommunstyrelsen att hantera entledigande av de flesta nämnder och styrelser i kommunen. Det enda som regnbågskoalitionen ar klart är att Olov Holst avser kandidera till Kommunstyrelsens ordförande.
märsta.nu kunde i fredags rapportera om att regnbågskoalitionen nu avser byta presidier i de flesta nämnder och styrelser. Dock inte Barn- och ungdomsnämnden och Individ- och familjeomsorgsnämnden där Liberalerna och Miljöpartiet sitter som ordförande.
Kaos vid förra KSO-valet Men först efter kvällens möte kommer namnen på vilka som avses ta över ordförandeklubborna att gå till Kommunfullmäktiges valberedning meddelar oppositionsrådet Olov Holst (M). Olov Holst kommer dock att kandidera till posten som Kommunstyrelsens ordförande eftersom han är ledare för det största partiet i Regnbågskoalitionen. Holst poängterar att det är Kommunfullmäktige som väljer KSO. Vid det senaste valet i samband med att Lars Bryntesson (S) skulle lämna för Ibrahim Khalifa (S) uppstod rabalder, anklagelser om fusk och till slut ett omval där Khalifa sedermera kunde väljas i början av 2016.
Det extra fullmäktigesammanträdet är planerat till 24:e augusti.
Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.
Blåljus En polisanställd i Sigtuna kommun åtalas misstänkt för grovt bedrägeri efter att ha sjukanmält sig i samband med semester vid flera tillfällen.
Nyheter Vanadis Energy planerar att bygga vad de kallar världens första gigafabrik för vanadin solid‑state‑batterier norr om Stockholm, med etablering i Rosersberg.
Nyheter Inför julhelgen väntas trafiken öka kraftigt. På E4 förbi Märsta och Rosersberg finns risk för köbildning när många reser till och från Stockholm.
Politik E4 vid Arlanda pekas ut som en av de viktigaste infrastruktursatsningarna i Stockholm-Mälarregionen när Mälardalsrådet nu svarar regeringen inför beslut om den nationella infrastrukturplanen för åren 2026–2037.
Nyheter Antalet dödsfall i trafiken under julhelgerna har minskat kraftigt de senaste 20 åren. Inför årets julhelg har försäkringsbolaget If sammanställt statistik över de mest olycksdrabbade vägarna. I Sigtuna kommun sticker E4 ut.
Nyheter En misstänkt plundring har upptäckts vid ett vikingatida område nära Fornsigtuna. En anmälan är på väg till länsstyrelsen i Stockholm. Fyndet är det tredje kända fallet på kort tid i Mälardalen.
Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.
Nyheter Arbetslösheten bland utlandsfödda i Sigtuna kommun sjönk i november till den lägsta nivån sedan 2019. Samtidigt ökade den totala arbetslösheten något jämfört med samma period i fjol.
Nyheter Antalet serveringstillstånd i Sigtuna kommun har minskat det senaste året. Jämfört med många andra kommuner har Sigtuna också relativt få krogar sett till befolkningen.