Trafiken i jul blir som mest intensiv idagFoto: Jamshid Jamshidi/Arkiv
Hektisk trafikdag att vänta
Dan före dopparedan blir hektisk på vägarna i både landet och kring kommunen med resande på E4:an och 263:an västerut: - Morgondagen (läs idag, reds anm) blir troligtvis den mest trafikintensiva i jul. Anpassa hastigheten, håll avstånd och hjälp varandra, twittrar lokalpolischefen Emil Andersson.
Den värsta dagen i jultrafiken är dan före dopparedan, det vill säga idag onsdag. Polisen i Stockholms län är förberedda på en hektisk dag och kommer att vara synliga framförallt på E4:an för att lugna ner trafiken. – Kom fram tryggt och säkert genom att följa trafikreglerna och ha gott om tid för din resa, säger Ursula Eriksson, trafikstrateg, Polismyndigheten.
Ursula Eriksson uppmanar till att anpassa hastigheten efter väglaget. Prognosen i vårt län är att det blir plusgrader men det kan bli kallt nattetid vilket påverkar väglaget även in på morgonen.
Så kör du säkert i jultrafiken – Välj andra tider och dagar än de mest trafikintensiva om du kan. Använd om möjligt realtidsuppdaterande media, som trafikappar och radio för att höra hur trafikläget är. – Var utvilad – Kör nykter – Bälta alla säkert inklusive barnen – Följ trafikregler – Var ute i god tid
Nyheter Arbetet med att göra Humlegården till en ny mötesplats i Sigtuna går vidare. Efter beslut i kommunstyrelsen ska fastigheten nu anpassas för de verksamheter som planeras flytta in.
Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.
Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)
Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.
Notiser Organisationen Mamma United, som är verksam i bland annat Sigtuna kommun, beviljas 554 750 kronor i statsbidrag från Jämställdhetsmyndigheten. Bidraget avser verksamhetsstöd för åren 2026 och 2027.
Notiser Antalet parkeringsanmärkningar i Sigtuna kommun ökade under 2025 jämfört med året innan. Totalt utfärdades 15 660 parkeringsböter under året, att jämföra med 15 357 under 2024.
Nyheter En 39-årig man från Märsta har dömts för försök till våld mot tjänsteman och våldsamt motstånd efter en händelse på Centralen i Stockholm i juni förra året.