Snöovädret har dragit in över kommunen. Det har övergått till regn framåt kvällen och SMHI har nu utfärdat varning även för vind.
SMHI varnar för snöfall som kan skapa trafikproblem från onsdag eftermiddag till natt mot torsdag. Kombinationen av snöfall och frisk vind förutspås påverka trafiken på flera sätt. Förutom att orsaka halka, snömodd och dålig sikt kan detta medföra begränsad framkomlighet på vägarna, särskilt i områden som inte hunnit snöröjas eller där trafikolyckor uppstår.
Resenärer förväntas möta förseningar och risken för inställda avgångar inom buss-, tåg- och flygtrafiken ökar. Dessutom kan områden med luftburna elledningar drabbas, vilket vid temperaturer nära noll grader kan resultera i störningar i el- och teleförsörjningen. SMHI rekommenderar att vara extra försiktig och hålla sig informerad om trafikläget.
Blåljus En personbil och en lastbil kolliderade på tisdagsförmiddagen i korsningen Lindberghs gata/ Pionjärsvägen i Arlandastad. En person uppgav smärta i nacken.
Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.
Nyheter Ny statistik från Arbetsförmedlingen visar att arbetslösheten i Sigtuna kommun minskar. Under januari var 8,9 procent av arbetskraften inskrivna som arbetssökande, vilket är något lägre än för ett år sedan. Även i större delen av Stockholms län ses en nedgång.
Nyheter Arbetet med att göra Humlegården till en ny mötesplats i Sigtuna går vidare. Efter beslut i kommunstyrelsen ska fastigheten nu anpassas för de verksamheter som planeras flytta in.
Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.
Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)
Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.
Notiser Organisationen Mamma United, som är verksam i bland annat Sigtuna kommun, beviljas 554 750 kronor i statsbidrag från Jämställdhetsmyndigheten. Bidraget avser verksamhetsstöd för åren 2026 och 2027.