Här håller polisen medborgardialog

Polisen höll medborgardialog på tisdagen i Sigtuna och Märsta.

Som en del av Polisens trygghetssatsning och medborgarlöfte höll man på tisdagen medborgardialog i Sigtuna och Märsta station. Många nyfikna tog chansen att prata trygghet med kommunen. Man vill även skapa dialog som en del av ett trygghetsarbete. Dialogen kommer att genomföras två gånger om året och redan 26:e oktober finns det möjlighet att träffa polisen då de kommer till Valsta Centrum. Kommunpolis Luis Araya medverkade även i dialogen som under två timmar var i Sigtuna busstation och två timmar i Märsta station.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening