Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Här är kommunens bästa skolor enligt Skolverket

Skolverket har nyligen släppt siffrorna för andelen godkända elever i hela landet från läsåret 2014/15. Det framgår att resultaten i kommunen backade: - Skolverket har publicerat resultaten före Sommarskolan, vilket påverkat resultaten, säger Pernilla Bergqvist (FP), ordförande i Barn- och ungdomsnämnden.

Enligt Skolverket var det bara 73 procent av alla nior som nådde kunskapskraven i Sigtuna kommun, en minskning med nio procent jämfört med förra läsåret. Enligt Barn- och ungdomsnämndens ordförande har dock Skolverket använt siffror innan sommarskolan har slutförts och där fler elever då nådde målen:
– Utöver det kan vi se att de bara tar resultaten i åk 9 i beaktande- ser vi till resultaten överlag har hälften av våra skolor faktiskt förbättrat sig jämfört med förra året. Resultatutvecklingen är alltså fortsatt positiv, kommenterar Bergqvist i mail till redaktionen.

Nyanlända elever en utmaning
När Pernilla Bergqvist granskar siffrorna för respektive skola konstaterar hon att en av tre skolor försämrade sina resultat medan en annan, S:t Olof, gick framåt. Skolverket har även sammanställt siffrorna enbart för elever i den kommunala skolan och då är det bara 71 procent som uppnår kunskapskraven i alla ämnen. I utdraget från Skolverkets databas, där resultaten är exklusive sommarskolan, framgår att både Ekillaskolan och Valstaskolan tappar markant. Ekillaskolan från 77 till 65 procent och Valstaskolan från 66 till 61 procent.
– En utmaning i kommunen, och även i riket som helhet, handlar om nyanlända elever där andelen elever med bristfällig skolbakgrund som kommer sent under grundskolan samt ensamkommande har ökat, förklarar Pernilla.

Inrättat språkutvecklare
För att fler elever framöver ska nå kunskapskraven i alla ämnen så har mätstationer införts för läsning, skrivning och matematik i samtliga årskurser från förskoleklass och uppåt. Pernilla uppger också att det anställts en språkutvecklare i förskolan.

Bergius tappade stort
I den fristående skolan finns tre högstadier; SSHL, Bergius och Josefinaskolan. Totalt var det 81 procent som nådde kunskapsmålen, totalt tappar de skolorna tio procent jämfört med 2013/14. Mest tappar Bergius från 97 procent till 84 procent.

vädervarning

Trafikverket varnar: Ge dig inte ut i trafiken på Nyårsdagen

Nyheter Trafikverket går nu ut och varnar för att trafiken kan bli riktigt besvärlig i Sigtuna kommun under torsdagen och fredagen. Prognosen visar på mycket snö i kombination med kraftig vind, och myndigheten uppmanar bilister att stanna hemma om resan inte är nödvändig.

Markbrand vid E4 i Rosersberg

Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.

Lugnt läge i kommunen efter stormen

Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.

Dumpade julgranar skapar problem

Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.

Stormvarning över kommunen

Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.

God Jul

Notiser märsta.nu önskar alla läsare en god jul🎄.