SATS Sportsclub stänger igen sina anläggningar i Märsta och Sigtuna.
Gymkedjan SATS stänger ner samtliga anläggningar i landet, däribland Märsta och Sigtuna. Anläggningen stänger ner till och med 25:e mars. – Beslutet är en del i företagets vision om att göra folk hälsosamma och lyckliga, skriver företaget i ett pressmeddelande.
Kommunens andra större aktör WE Träning och Hälsa låter meddela att man håller öppet tillsvidare. Men man uppmanar folk har symtom på luftvägsinfektion, även lindriga, att avstå sociala kontakter som riskerar att innebära smittspridning. Medlemmar som befunnit sig i riskområden uppmanar man att stanna hemma. Oavsett vilket ska man inte träna om man inte når bra eller om man besökt något land som anses som riskområde. – Vi följer tills vidare folkhälsomyndighetens rekommendationer. Öppet med vissa restriktioner för folk i karantän, allmän klokhet och förbättrad hygien, säger WE:s delägare Jonas Eriksson.
Notiser SMHI har utfärdat en varning för hög brandrisk i skog och mark under fredagen den 14 juni. I Sigtuna kommun gäller varningen för samtliga delar av kommunen – med undantag för de västra områdena, väster om Garnsviken.
Nyheter Sommarlovet är här och med det fylls Sigtunas strandbad av både badsugna barn och lediga vuxna. Den senaste mätningen av vattentemperaturerna visar att badsäsongen nu är i gång, även om temperaturen i vattnet fortfarande är något försiktig.
Nyheter Ett nytt torg i den estländska staden Rakvere har fått namnet Sigtunaplatsen, som ett tack till Sigtuna kommun för det långvariga vänortssamarbetet.
Blåljus En trafikolycka med fem personbilar inträffade på E4 i södergående riktning vid trafikplats Rosersberg under tisdagsförmiddagen. Olyckan skedde i det vänstra körfältet, mellan av- och påfarten.
Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).
Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.
Politik Sigtuna kommun ritar om kartan inför nästa val. Ett nytt valdistrikt tillkommer och tre andra justeras – allt för att följa reglerna om hur många röstberättigade som får finnas i ett distrikt, och för att göra det enklare för folk att ta sig till sin vallokal.
Blåljus Polisen varnar nu för en våg av bedrägerier riktade mot äldre personer i norra Storstockholm. Under de senaste dagarna har flera fall rapporterats i Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby där personer blivit lurade att lämna ifrån sig bankkort, koder och andra värdesaker.
Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.
Blåljus En polisjakt mellan under tisdagskvällen avslutades på en åker i Odensala. Händelsen började i samband med en trafikkontroll, då en bilförare vägrade stanna.
Ung & Student Sigtuna kommun har ett stort utbud av aktiviteter för barn och unga under sommarlovet 2025. I Märsta, Valsta, Sigtuna och Rosersberg arrangeras kostnadsfria eller subventionerade aktiviteter genom kulturförvaltningen, fritidsgårdarna, biblioteken och lokala föreningar.